Oświetlenie ogrodowe pełni rolę dekoracyjną i zapewnia bezpieczeństwo. Właściwie dobrane lampy nie tylko podkreślają walory ogrodu, ale również ułatwiają poruszanie się po zmroku i zniechęcają potencjalnych włamywaczy. O czym pamiętać przy ich wyborze?

Dobry projekt to podstawa!

Na początki należy wspomnieć o tym, że oświetlenie do ogrodu wymaga solidnego projektu. Bardzo często o kwestiach z tym związanych myśli się na samym końcu, co pociąga za sobą liczne problemy. Ich rozwiązanie często okazuje się kosztowne. Trzeba zatem zastanowić się nad rozmieszczeniem i doborem lamp, a także nad napięciem zasilającym oświetlenie oraz ułożeniem instalacji i zapewnieniem jej odpowiedniej ochrony. Na uwadze trzeba mieć przy tym nie tylko swoje preferencje, lecz także aspekty czysto praktyczne. Sporo w tym momencie zależy od wielkości ogrodu oraz panujących na działce uwarunkowań geologicznych.

Punktowe lampy w ogrodzie – do czego?

W sklepie Centrum Światła dostępnych jest wiele modeli lamp ogrodowych – w tym oświetlenie punkowe, bez którego trudno wyobrazić sobie dobrze funkcjonujący ogród. Tego typu lampy służą do podświetlania schodów, podjazdów, ścieżek, oczek wodnych oraz fontann. Są niezastąpione w małych ogrodach, idealnie nadają się do umieszczenia ich w nawierzchni oraz w podłożu.

Reflektory w ogrodzie – praktycznie i estetycznie

Planując oświetlenie ogrodowe, nie można zapomnieć o reflektorach. Są znakomitym rozwiązaniem, gdy komuś zależy na podświetleniu detali architektonicznych, stosuje się je również do podświetlania oczek wodnych oraz ścieżek. Najbardziej uniwersalne są reflektory obrotowe, które są strzałem w dziesiątkę do każdego ogrodu bez względu na jego aranżację. Ponadto warto zainteresować się reflektorami o dalekim zasięgu i o dużej mocy – zwłaszcza gdy w rachubę wchodzi np. podświetlenie wysokiego drzewa czy pokaźnej rzeźby.

Stojące lampy w ogrodzie – bez nich ani rusz!

Oświetlenie ogrodu trudno wyobrazić sobie bez lamp stojących niezbędnych do podświetlenia m.in. altany czy trawnika.

Jeden komentarz do “Jak wybrać oświetlenie ogrodowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście + 4 =

Wcześniejszy wpis: Chusta do noszenia dziecka – czy warto?
Następny wpis: Wynajem aut na minuty w Poznaniu – usługa dla każdego kierowcy