W polskich gospodarstwach domowych coraz częściej sięga się po rozwiązania, które łączą w sobie ekonomię i ekologię. Jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny? To pytanie zadają sobie wszyscy ci, którym nie jest obojętna ochrona naszej planety. Zbiornik nie tylko zapewnia darmowe źródło wody, ale również chroni budżet przed większymi wydatkami. Nic dziwnego, że zbiorniki na wodę coraz częściej pojawiają się przy domach, a zaufanie do tego typu produktów sukcesywnie wzrasta.

Zbiornik na deszczówkę z podłączeniem do rynny

Odprowadzenie wody z rynien jest obowiązkiem, którego lekceważenie może skutkować poniesieniem konsekwencji prawnych. Wbrew pozorom, nie jest to jednak wyłącznie przykra konieczność. Woda z rynien trafić może bowiem wprost do specjalnego pojemnika. Korzyści z takiego rozwiązania zobaczysz już po kilku dniach. Ich kwintesencją będzie z pewnością kwota na rachunku za wodę, która z pewnością zaskoczy wszystkich sceptyków.

Zbiorniki naziemne na wodę deszczową to świetne rozwiązanie dla osób, które posiadają ogrody lub grządki. Dzięki takim urządzeniom, zlikwiduje się konieczność pobierania wody z kranu wyłącznie po to, by podlać warzywa i rośliny. Zbiornik na deszczówkę sprawdzi się świetnie jako magazyn darmowej, bo spadającej z nieba wody. Co więcej, woda ta jest czysta i pozbawiona zarazków. Dlatego też można ją z powodzeniem używać nie tylko do mycia narzędzi, samochodu czy innych elementów, stanowiących wyposażenie naszego ogrodu.

Deszczówka z rynny posłużyć może również jako napój dla spragnionych zwierząt w gorące dni. Ten sposób na odprowadzenie wody deszczowej z rynien to nie tylko rozwiązanie ekologiczne, ale i ekonomiczne. Przyniesie ono bowiem ochronę środowiska, dzięki ponownemu wykorzystaniu wody i oszczędność w portfelach, poprzez obniżenie opłaty za zużycie wody w naszych domach.

jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny

Podłączenie zbiornika na deszczówkę krok po kroku

Coraz częstszym rozwiązaniem w naszych gospodarstwach jest zbiornik na deszczówkę czy warto zainwestować w tego typu urządzenie? Oczywiście, że tak! To świetny sposób na korzystne odprowadzenie wody z rynien. Przeczytaj, jak podłączyć baniak na deszczówkę, aby móc korzystać ze wszystkich korzyści, płynących z tego typu urządzeń.

Krok 1 – Postaw zbiornik pod rurą spustową!

To najbardziej konstruktywny sposób na to, gdzie odprowadzić wodę z rynien. Jak tego dokonać? Na końcu rury spustowej umieść tzw. łapacz deszczówki. Najprawdopodobniej w tym celu będziesz musiał zdemontować pewną część rynny. Wysiłek jednak z pewnością się opłaci. Łapacz deszczówki z reguły wyposażony jest w specjalną klapę. Gdy woda spływa z rynien, klapa otwiera się, wpuszczając ją do zbiornika. Odprowadzenie deszczówki do zbiornika odbywa się więc szybko, sprawnie i w zasadzie bez naszego udziału.

Krok 2 – Kontroluj poziom wody!

Należy kontrolować jednak, by woda nie przelała się przez baniak na deszczówkę. Idealnym rozwiązaniem jest montaż specjalnego kranika, pozwalający stopniowo wykorzystywać nagromadzoną wodę do realizacji poszczególnych prac ogrodowych.

Krok 3 – Zainwestuj w zbieracz wody deszczowej!

To świetne rozwiązanie, kiedy znudzi Ci się już kontrolowanie poziomu wody w zbiorniku. Odprowadzenie deszczówki z rynny może odbywać się bowiem poprzez tzw. kolektor rynnowy. Aby go zamontować, należy zaopatrzyć się w wiertarkę i instrukcję producenta, opisującą krok po kroku kolejne czynności. Deszczówka z rynny odprowadzana jest do zbiornika tak długo, aż ten się zapełni. Wtedy to zbieracz wody deszczowej odcina dopływ, a reszta wody trafia już do rury spustowej. Oczywiście można również postawić w szeregu kilka zbiorników i kontynuować odprowadzanie deszczówki z rynien aż zapełnią się kolejne zbiorniczki przy rynnach. Niemniej jednak kolektor rynnowy jest zdecydowanie lepszym i bardziej korzystnym rozwiązaniem.

odprowadzenie wody z rynien

Jak zrobić odprowadzenie wody z rynien do zbiornika?

Jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny? Wbrew pozorom, nie jest to wcale trudne zadanie. Zbiorniki naziemne na deszczówkę sprzedawane są na ogół z kompletem elementów, pozwalających na samodzielny montaż. Kiedy już wybierzesz miejsce, zaznacz dokładnie, gdzie zainstalujesz zbieracz wody. To dzięki niemu woda będzie spływała do zbiornika. Teraz należy podłączyć urządzenie do rynny. Odprowadzenie wody będzie następowało elastycznym wężem, który powinien łączyć zbieracz wody ze zbiornikiem. Być może w jego górnej części trzeba będzie wywiercić otwór, przez który będzie następowało odprowadzanie wody deszczowej z rynny. Teraz można już oczekiwać na pierwszy deszcz i cieszyć się z osiągniętych rezultatów.

system rynnowy

Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać betonowy czy plastikowy?

To niekiedy bardzo trudny wybór. Zbiorniki betonowe są trwałe i bezawaryjne. Materiał zapewnia wytrzymałość na długie lata oraz odporność na działanie różnorodnych czynników zewnętrznych. Również cena takiego zbiornika zachęca do zakupu. Dlaczego więc deszczówka z rynny nie trafia wyłącznie do betonowych zbiorników? Pewnie dlatego, że ich montaż wymaga użycia ciężkiego sprzętu, a ze względu na ogromną wagę produktu, nie jest to proste przedsięwzięcie. Zbiorniki plastikowe są znacznie lżejsze, a więc łatwiejsze w transporcie i instalacji. Są one jednak mniej odporne na oddziaływanie czynników zewnętrznych i mogą łatwo ulec uszkodzeniu. Niemniej jednak to wciąż dobry sposób na to, jak odprowadzić wodę z rynien.

zbiornik na deszczówkę

Jakiej wielkości zbiornik na deszczówkę?

Wielkość zbiornika zależy przede wszystkim od tego, ile wody potrzebujemy, by zadbać o nasz ogród czy grządki. Można przyjąć, że zbiornik na deszczówkę powinien przechowywać przynajmniej 1 mᶟ wody na każde 25 m² powierzchni, z jakiej jest ona zbierana. Nie warto więc inwestować w znacznie większy zbiornik, jeśli nie jesteśmy w stanie wykorzystać tak dużej ilości wody. Trzeba również wziąć pod uwagę, że trafia do niego woda z rynien jak odprowadzić z niego taką ilość, jeśli wybierzemy zbyt duży baniak na deszczówkę? Na to pytanie warto odpowiedzieć sobie, decydując się na wielkość zbiornika.

zbiorniki naziemne na wodę deszczową

Jak zabezpieczyć zbiornik na deszczówkę zimę

Zbiorniki to wyjątkowy sposób na to, jak odprowadzić wodę z rynien. Trzeba jednak odpowiednio zabezpieczyć je na zimę, by mogły spełniać swoje zadanie również w trakcie kolejnych sezonów. Instalacja odprowadzająca wodę z rynien powinna zostać zabezpieczona przed zimowymi mrozami. W tym celu należy dokładnie opróżnić zbiornik z wody, która może zamarznąć, uszkadzając cały pojemnik. W większości tego typu produktów na samym dnie znajduje się specjalnie do tego celu przeznaczony otwór. Spuszczenie wody gwarantuje trwałość zbiornika i jego użyteczność w kolejnych sezonach.

Jeden komentarz do “Jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 + 7 =

jak zrobić domek dla dzieci z palet Wcześniejszy wpis: Jak zrobić domek na drzewie z palet?
szczotkowanie drewna Następny wpis: Jak postarzyć drewno domowymi sposobami?