Styl retro na stałe zagościł we współczesnych aranżacjach. Postarzanie mebli wpisało się idealnie w ten trend, stając się niezwykle popularną metodą na nadanie im wyjątkowego stylu i charakteru. Wbrew pozorom to zadanie stosunkowo łatwe, które nie wymaga sporych nakładów pieniężnych. Zobacz, jak postarzyć deski, by wyglądały one na znacznie starsze niż są w rzeczywistości.

Jak postarzyć drewno domowymi sposobami?

Stare meble mają niepowtarzalny klimat. Wiedzą o tym wszyscy, którzy postanowili przy ich pomocy zaaranżować pomieszczenia w swoich domach i mieszkaniach. Niestety, są one drogie i coraz mniej dostępne. Dlatego też prawdziwe tryumfy święci dziś postarzanie drewna, pozwalające nadać mu styl i charakter minionych epok. Postarzanie mebli to zupełnie naturalny proceder w czasach, gdy styl retro zdobywa sukcesywnie coraz większą popularność.

Jeśli nie mamy dostępu do antyków, możemy wykorzystać domowe sposoby na to, jak postarzyć meble. A jest ich naprawdę sporo. Wystarczy zgromadzić tylko niezbędne narzędzia i produkty, które pozwolą na osiągnięcie satysfakcjonujących efektów. Postarzane deski należy najpierw pozbawić warstwy wierzchniej, czyli tego, co było na nie nakładane przez lata. Najlepiej sprawdzi się tutaj tradycyjna szlifierka, która świetnie usunie niepotrzebne powłoki. Teraz można już śmiało przystąpić do pracy, wybierając któryś ze sprawdzonych sposobów na to, jak postarzyć drewno.

postarzanie mebli

Postarzanie drewna octem

Ocet przydaje się nie tylko w kuchni. To również dobry sposób postarzania drewna. Najlepiej wykorzystać w tym celu ocet jabłkowy i wełnę stalową. Aby uzyskać oczekiwane rezultaty, należy zacząć od włożenia wełny do pojemnika z octem. Pracę rozpoczyna się dopiero po kilku kolejnych dniach. Jak postarzyć deski przy pomocy octu? Wystarczy uzyskany wcześniej preparat nałożyć na drewno przy pomocy pędzla. Zmieni ono wówczas swój kolor na znacznie ciemniejszy, słoje zostaną wyeksponowane, a całość nabierze wyjątkowego charakteru.

Postarzanie drewna herbatą

Wydaje się niemożliwe? A jednak! Herbata świetnie nadaje się do tego, by przy jej pomocy stworzyć meble postarzane drewno należy w tym celu nacierać silnym naparem aż do momentu, w którym osiągnięty efekt będzie nas satysfakcjonował. Jest to nieco czasochłonna, ale bardzo skuteczna metoda na postarzenie drewna.

Postarzenie drewna kawą

Postarzenie drewna kawą przebiega identycznie, jak przy pomocy herbaty. W tym przypadku postarzanie desek polega na nacieraniu ich naparem z kawy, aż do momentu osiągnięcia wymarzonego efektu.

jak postarzyć deski

Postarzanie drewna białą farbą (bielenie)

Bielenie wykorzystywane jest już od wielu lat. Sprawdza się również dzisiaj, kiedy na salony wróciła moda na rustykalne aranżacje. Aby metoda sprawdziła się również w przypadku mebli, należy rozcieńczyć farbę akrylową. W tym celu trzeba oczywiście wybrać kolor biały. Postarzanie drewna na biało ma sens wówczas, gdy nasza praca będzie w jak największym stopniu chaotyczna. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to dziwne, to właśnie przypadkowe ruchy i brak jakichkolwiek schematów najlepiej sprawdzą się podczas postarzania. Bejcowanie drewna na biało nadaje mu specyficzny charakter i sprawia, że wygląda ono naturalnie.

Postarzanie drewna – ługowanie

Ługowanie drewna to jeden z najciekawszych sposobów na to, by ze stosunkowo nowych mebli stworzyć prawdziwe antyki – przynajmniej z wyglądu. Cała sztuka polega na potraktowaniu ich ługiem, dzięki czemu wyeksponowane zostają słoje, a całość wygląda wręcz zjawiskowo. Meble ługowane bardzo długo zachowują nadany im kolor, który nie ciemnieje wraz z upływem czasu i oddziaływaniem różnorodnych czynników zewnętrznych.

bejcowanie drewna na biało

Postarzanie drewna – przecieranie

Przecierane drewno charakteryzuje się wyjątkowym stylem. Meble postarzane przecierane potrafią zmienić wygląd całego pomieszczenia, wpisując się równocześnie w nowoczesne aranżacje. Postarzanie mebli metodą przecierania wymaga zakupu dwóch kolorów farb. Wbrew pozorom nie jest to jednak praca skomplikowana. Jak stworzyć przecierane meble krok po kroku? Wystarczy nałożyć na nie warstwę farby, a gdy ta wyschnie, pomalować je drugim kolorem. Tak przygotowany mebel można już przecierać, wykorzystując w tym celu specjalną szczotkę. Efektem będzie „zniszczona” farba, która zachwyci niejednego miłośnika antyków.

Postarzanie drewna – szczotkowanie

Szczotkowanie drewna to jedna z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych metod. Przyda się tutaj druciana szczotka, stanowiąca podstawowe narzędzie pracy. Postarzanie drewna szczotką drucianą polega na rysowaniu powierzchni desek tak, by uzyskać efekt zniszczenia. Należy jednak pamiętać, by nie niszczyć struktury drewna! Szczotka tworzy tylko niewielkie zarysowania, stanowiąc idealny sposób na to, jak postarzać meble, by wpisywały się w nowoczesne koncepcje w aranżacji wnętrz.

jak postarzyć drewno

Postarzanie drewna – patynowanie

O ile w przypadku przecierania, kolor nie ma większego znaczenia, o tyle patynowanie mebli wymaga zachowania odpowiedniej kolejności nakładania warstw. Pierwszy etap to wcieranie bejcy w mebel. Gdy ta warstwa już wyschnie, należy nałożyć podkład zabezpieczający. Kolejną warstwę w procesie, jakim jest patynowanie drewna, stanowi wosk, najlepiej w jasnym kolorze. Aby uzyskać lepszy efekt, można nakładać go nierówno na powierzchnię mebla. Ostatnim już etapem jest pokrycie go woskiem, tym razem zupełnie bezbarwnym. Patyna do drewna świetnie sprawdza się w stylu skandynawskim, który od wielu lat święci prawdziwe tryumfy w naszym kraju. Patyna do postarzania mebli to świetne rozwiązanie, pozwalające na uzyskanie aranżacji, wpisującej się w najbardziej popularne trendy.

postarzanie mebli metodą przecierania

Postarzanie drewna poprzez wykonywanie rys i żłobień

Jak postarzać drewno sosnowe, by meble uzyskały efekt prawdziwych antyków? Można w tym celu wykorzystać również dłutka, rysiki czy inne narzędzia, pozwalające stworzyć sieć drobnych rysek i wgłębień, które postarzają optycznie meble. Malowanie drewna sosnowego to bowiem tylko jedna z możliwości. Dzięki wgłębieniom i ryskom nawet nowe meble mogą zyskać w oczach nieco więcej lat.

postarzanie drewna octem

Jak postarzać drewno – podsumowanie

Przytoczone przykłady, to tylko niektóre sposoby na to, jak postarzać drewno. Istnieje jeszcze wiele innych metod, jak np. postarzanie drewna kwasem. Świetnie sprawdzi się również farba imitująca stare drewno, umożliwiająca barwienie drewna na kolor, przypominający stare antyki. Wszystkie pomysły skupiają się na tym, by ze zwykłych, nowych mebli stworzyć prawdziwe antyki – przynajmniej z wyglądu. Moda na styl retro na stałe wróciła bowiem do współczesnych aranżacji, nadając pomieszczeniom wyjątkowy styl, charakter i atmosferę, którą warto poczuć również i we własnym domu.

Jeden komentarz do “Jak postarzyć drewno domowymi sposobami?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × trzy =

odprowadzenie deszczówki do zbiornika Wcześniejszy wpis: Jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny?
ekstrakcja zęba mlecznego Następny wpis: Jak wyrwać zęba mlecznego bez bólu i płaczu?