Pierwszy ząbek u malucha zawsze budzi radość rodziców. Gorzej jednak, gdy muszą oni poszukiwać odpowiedzi na pytanie, jak wyrwać zęba mlecznego. Niestety, tzw. mleczaki wypadają po kilku latach, a na ich miejsce pojawiają się zęby stałe, które – przynajmniej w teorii – zostaną z nami już na zawsze. Sposobów na bezpieczne wyrwanie mlecznych zębów jest kilka. Warto poznać przynajmniej niektóre z nich, by proces wymiany ząbków z mlecznych na stałe przebiegał bez stresu zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców.

Zęby mleczne – co musisz o nich wiedzieć?

Uzębienie mleczne, czyli tzw. pierwsze ząbki, zaczynają się pojawiać u malucha ok. 4 miesiąca życia, choć u wielu dzieci wyrastają one znacznie później. Bezzębny uśmiech u rocznego dziecka wcale nie jest powodem do niepokoju. To, jak wychodzą zęby mleczne, związane jest na ogół z odczuwanym przez niemowlaka bólem i obrzękiem, pojawiającym się w miejscu przebicia delikatnego dziąsła.

Zęby mleczne przyjęły swoją nazwę od białego koloru, przypominającego niekiedy barwę mleka. Ile jest zębów mlecznych? U dzieci występuje 20 zębów mlecznych – po 10 na górze i na dole. O mleczaki należy dbać tak samo, jak o zęby stałe. Zepsute zęby u dzieci, również te mleczne, wróżą dalsze problemy w przyszłości. To, kiedy wypadają mleczaki, nie ma związku z faktem, ile mleczaków ma dziecko. Pierwszego ząbka maluch traci na ogół około 4-5 roku życia.ile zębów mlecznych ma dziecko

Jak przebiega wypadanie zęba mlecznego?

Mleczaki u dzieci to zęby tymczasowe. Oznacza to, że w pewnym momencie życia zaczynają one wypadać, ustępując miejsca zębom stałym. Zęby mleczne, kiedy wychodzą powodują spory dyskomfort, podobnie jak wówczas, gdy zaczynają ruszać się w buzi, a następnie wypadają. Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy wypadają zęby mleczne? Proces ten na ogół zaczyna się ok. piątego roku życia.

Jednak to, w jakim wieku wypadają mleczaki, zależy od wielu czynników. Zawiązki zębów stałych, które powstają wówczas w miejscach, gdzie znajduje się każdy ząb mleczny, wypychają go do góry, powodując, że zaczynają się po kolei ruszać wszystkie zęby mleczne korzenie ulegają wówczas zanikowi, a ząb ostatecznie wypada. Kolejność wypadania zębów mlecznych jest taka sama jak ta, wedle której ząbki wyrastały. Na ogół dziecko traci więc dolne, a następnie górne jedynki.

jak wyrwać zęba mlecznego

Jak wyrwać zęba mlecznego w domu? Top 5 sposobów!

Uzębienie dziecka zaczyna wymieniać się ok. 5-6 roku życia. W tym czasie najważniejszym wyzwaniem dla rodziców staje się usuwanie mleczaków bez bólu i traumy. Jak wyrwać zęba mlecznego w domu? Poznaj kilka sposobów, sprawdzonych przez innych rodziców!

kiedy wypadają mleczaki

Jak wyrwać zęba mlecznego – gaza i przegotowana woda!

Wyrywanie zęba mlecznego u dziecka w warunkach domowych powinno dotyczyć tylko tych mleczaków, które rzeczywiście są mocno rozchwiane. Jeśli ząb rusza się na wszystkie strony, można wyrwać go przy pomocy gazy, namoczonej w czystej wodzie. Wyrywanie mleczaków tą metodą polega na chwyceniu ich przez gazę i stanowczym pociągnięciu. Dziecko powinno szybko przepłukać usta płukanką antybakteryjną.

kiedy wypadają zęby mleczne

Jak wyrwać zęba mlecznego – częstuj dziecko warzywami i owocami!

To nie tylko porcja zdrowia, ale i świetny sposób na usunięcie zęba mlecznego u dziecka. Twarde jabłko, marchewka czy gruszka nadają się jako przekąska. Podczas jedzenia, ruszające się mocno zęby mleczne u dzieci z pewnością wypadną.

uzębienie dziecka

Jak wyrwać zęba mlecznego – wykorzystaj zwykłą nitkę!

Wyrywanie zęba mlecznego przy pomocy nitki to sposób, stosowany od pokoleń. Wypadanie mleczaków u dzieci to nie nowe zjawisko, tak więc nasze mamy, babcie i prababcie znały skuteczne sposoby na ten problem. Zawiąż na nitce małą pętelkę, a następnie umieść ją na zębie. Kategorycznym ruchem pociągnij ją, by usunąć rozchwiany ząb mleczny z buzi dziecka.

wypadanie zębów mlecznych

Jak wyrwać zęba mlecznego – pilnuj dobrze mycia zębów!

Kiedy przyjdzie czas na zęby mleczne, wypadanie może przebiegać szybko i bezboleśnie, gdy dopilnujesz, by maluch mył je jak najczęściej. Dlaczego? Przyśpiesza ono bowiem wypadanie mleczaków, które mogą usunąć się z buzi dzięki szczotkowaniu. Ruszający się ząb jest bardzo podatny na różne ruchy, które pozwalają wypchnąć go z dziąsła. Tak właśnie działa szczoteczka do zębów. Mycie może nie tylko przyczynić się do poprawy higieny jamy ustnej, ale również rozwiązać uciążliwy problem.

zepsute zęby u dzieci

Jak wyrwać zęba mlecznego – pomóż dziecku usunąć ząbka językiem!

Wyrywanie mleczaków u dzieci wcale nie musi być stresujące ani bolesne. Wystarczy znaleźć odpowiedni sposób, by maluch nie stresował się, a wyrywanie mleczaka było dobrą zabawą. Spróbuj więc skłonić dziecko, aby samo wypchnęło mocno ruszający się ząb przy pomocy języka. Zęby mleczne które wypadają na ogół trzymają się już tylko na niewielkim fragmencie. Czasem delikatne pchnięcie wystarczy, aby się ich pozbyć. Dziecko samo wykonuje ruch, nie będzie się więc stresować obecnością ciała obcego w buzi. To bardzo dobry sposób na usuwanie mleczaków u dzieci w domu.

zęby mleczne u dzieci

Czy można wyrywać zęby mleczne?

Rozchwiane zęby dziecka wypadają same. Czy to w trakcie posiłków, czy też codziennej higieny. Na ogół nie ma sensu przyśpieszać tego procederu, zwłaszcza, gdy maluch jest zestresowany i przestraszony wizją, jaką jest dla niego wypadanie zębów. Co więcej, warto wiedzieć również, że ni wszystkie zęby wypadają. Które mleczaki wypadają? Szóstki i siódemki nie mają swoich mlecznych pierwowzorów, a więc nie wypadają. Jeśli dziecko odczuwa spory dyskomfort, który utrudnia jedzenie i codzienne funkcjonowanie, warto jednak zastosować jeden z proponowanych sposobów na bezbolesne wyrywanie zębów, by pozbyć się uciążliwego problemu.

zęby mleczne

Jak wyrywać zęba mlecznego, żeby nie bolało?

Przede wszystkim należy pamiętać, aby maluch nie był ani zestresowany, ani zaskoczony sytuacją. To, jak wygląda wyrywanie zęba zależy w znacznej mierze od rodzica. Wyrwanie zęba boli tylko wtedy, gdy zabieg ten jest przeprowadzony nieumiejętnie, a rodzic zawaha się w ostatniej chwili. Ruchy muszą być bowiem precyzyjne i stanowcze. Wypadanie zębów mlecznych to naturalny proces i za taki należy go przyjąć. Nie warto dzielić się z maluchem swoim lękiem i niepokojem. Należy natomiast ten trudny czas zamienić w najlepszą zabawę. Wypadające zęby można schować pod poduszkę, by zabrała je słynna Wróżka Zębuszka, zostawiając przy okazji drobną monetę czy mały upominek. Wyrywanie zęba u dzieci nie musi wcale wiązać się z traumą i strachem, gdy towarzyszu mu sporo śmiechu i oczekiwanie na nagrodę.

jak wyrwać mleczaka

Co, gdy mleczak nie chce wypaść?

Zęby mleczne u dziecka powinny wypadać w sposób naturalny. Co zrobić w sytuacji, jeśli tak się nie dzieje? Czy mleczne zęby bolą? Te pytania zadają sobie z pewnością rodzice maluchów, które zaczynają dawać oznaki bólu w buzi, podczas gdy zęby nie są rozchwiane. W takiej sytuacji należy udać się do dentysty. To, jak wypadają zęby mleczne, zależy od wielu czynników. Czasem jednak zdarza się, że pojawi się złamany ząb mleczny u dziecka lub też stałe zęby zaczynają wyrastać w momencie, gdy mleczaki jeszcze się nie ruszają.

W takiej sytuacji niezbędna jest pomoc specjalisty i ekstrakcja zęba mlecznego. To ostateczny sposób na zęby mleczne, kiedy nie zamierzają one wypaść samodzielnie. Wyrwanie zęba czy boli? Przy dzisiejszych rozwiązaniach medycznych z pewnością nie. Dlatego też warto ulżyć dziecku i udać się do dentysty, by ten rozwiązał problem. Najważniejsze jest jednak, że kiedyś mleczaki w końcu wypadną, a nam pozostaną już tylko sny o ruszających się zębach. Warto zadbać o dziecko, by kiedyś wyrywanie zęba sen ten nie okazał się najgorszym koszmarem.

Jeden komentarz do “Jak wyrwać zęba mlecznego bez bólu i płaczu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × jeden =

szczotkowanie drewna Wcześniejszy wpis: Jak postarzyć drewno domowymi sposobami?
krzywe ściany Następny wpis: Jak zamaskować nierówne ściany? Top 5 sposobów!