Nierówne ściany to problem, który w znacznej większość dotyczy starych budynków, choć czasem i w tych nowych fachowcy nie do końca przykładają się do swoich obowiązków. Jak zamaskować nierówne ściany, by nie psuły one wyglądu pomieszczenia? Chropowate ściany wyglądają bowiem nieestetycznie i nie wpływają pozytywnie na postrzeganie pokojów, nawet przy ich fantastycznych aranżacjach. Dlatego też warto zapoznać się ze sprawdzonymi sposobami na to, jak zakryć brzydką ścianę.

Nierówne ściany – co zrobić aby je wyrównać?

Pęknięcia, mniejsze lub większe nierówności i nieestetyczne ubytki to częsty problem w starszym budownictwie. Mamy jednak bardzo dobrą wiadomość! Nierówna ściana to jeszcze nie koniec świata. Dzisiaj istnieje bowiem wiele sposobów na to, jak zamaskować nierównie ściany. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, trzeba ocenić zakres i stopień zniszczeń, jakich dokonał upływ czasu i użytkowanie.

Popękane ściany można naprawić samodzielnie, gdy nie są one jeszcze bardzo zniszczone. Gdy pęknięcia, wgłębienia i uszkodzenia są spore, warto pomyśleć nad pomocą fachowca, który posiada umiejętności, wiedzę, doświadczenia i narzędzia, niezbędne są przy tego typu pracy. Dobry sposób na nierówne ściany to pokrycie ich płytami kartonowo-gipsowymi. Dzięki temu uzyskają one pożądany wygląd i przestaną obniżać walory estetyczne pomieszczenia. Masa szpachlowa czy tzw. suche tynki to kolejne ze sprawdzonych rozwiązań na nierówne ściany.

W ostateczności można je również przykryć tapetami, które zaczynają wracać do łask i świetnie odnajdują się w nowoczesnych aranżacjach. A to zaledwie kilka możliwości. Jak widać, sposobów na pozbycie się nierówności na ścianach jest sporo. Warto wykorzystać któryś z nich, by ściany cieszyły oko i stały się wizytówkami naszego domu.

Jak zamaskować nierówne ściany

Najczęstsze przyczyny nierówności ścian

Nie ma co ukrywać – krzywe ściany to bardzo często efekt naszego działania. Wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie, ile razy przewieszaliśmy zdjęcia, obrazki i półki tylko po to, by zmienić wystrój wnętrza, zapominając o zaszpachlowaniu czy też innym zagospodarowaniu pozostałych po nich bruzd i otworów? Zapewne sytuacji takich było sporo. O ile zmiana aranżacji wnętrza wcale nie jest zła, o tyle pozostawienie starych otworów i wiercenie nowych, może znacznie zmienić powierzchnię ściany sprawiając, że staje się ona nierówna. Popękane ściany to w znacznej mierze wynik działania mieszkańców.

Nie da się jednak ukryć, że czas płynie nieubłaganie, a zauważyć to można m.in. po zużywaniu się urządzeń, przedmiotów i… budynków. Nierówne ściany to często defekt starego budownictwa i wynik niedoróbek czy niewielkich błędów wykonawców budowy lub remontu. Zarówno proste nierówności, jak i te znacznie bardziej skomplikowane pęknięcia, pojawiać się mogą również wskutek działania wstrząsów, spowodowanych chociażby bliskością często uczęszczanych dróg czy placu budowy. Wszystko to wpływa na stan budynku powodując, że zaczyna on pękać, czego efektem są nierówne ściany co zrobić, by zmienić przywrócić im dawny wygląd?

jak zakryć brzydką ścianę

Jak zamaskować nierówne ściany – najlepsze sposoby

Jak zamaskować nierówne ściany i czy w ogóle jest to możliwe? To pytanie zadaje sobie większość właścicieli domów i mieszkań. Popękane ściany wyglądają nieestetycznie i obniżają walory pomieszczenia. Dlatego też warto zainwestować trochę czasu i gotówki, aby przywrócić im utraconą świetność.

Maskowanie nierównych ścian – Tapeta maskująca nierówności

Tapety znów wróciły do łask i coraz częściej pojawiają się w naszych mieszkaniach. To nie tylko wspaniała ozdoba, ale również świetny sposób na to, co położyć na ścianę zamiast farby, by zakryć jej niedociągnięcia. Tapeta komponująca się z aranżacją pomieszczenia idealnie odwróci wzrok od defektu, jakim jest nierówna ściana. Tapeta na nierówne ściany nadaje wyjątkowego stylu i sprawia, że najzwyklejsze pomieszczenie nabiera ciekawego charakteru. Tapeta wyrównująca ściany świetnie sprawdzi się tam, gdzie proste nierówności szpecą wygląd i odbierają mu wszelkie walory estetyczne.

ściana

Maskowanie nierównych ścian – Farba wyrównująca nierówności ściany

Malowanie nierównych ścian to jeden z najprostszych sposobów na pozbycie się nierówności. Co więcej, nie musisz malować całego pomieszczenia. Czasem wystarczy tylko farba wyrównująca nierówności, naniesiona z najgorszej strony, by wygląd całości znacznie się poprawił. Farby wyrównujące ściany to np. farby lateksowe. Matowe wykończenie świetnie wygładza optycznie nierówności. Tego rodzaju farba  kryjąca nierówności rozprowadza się bardzo gładko, więc do jej użycia wystarczą chęci i podstawowe umiejętności. Tak więc dobrym sposobem na pozbycie się nierówności jest malowanie ścian farba strukturalna również sprawdzi się w tym względzie znakomicie. W tym przypadku nie jest bowiem wymagane gładkie podłoże, a proste nierówności zostają doskonale zamaskowane.

Maskowanie nierównych ścian – zastosuj dekoracje

Dekoracje to jeden z najbardziej oczywistych sposobów zasłonięcia niedociągnięć. Farba wyrównująca ściany wymaga na ogół nałożenia na całą powierzchnię. Za pomocą ramek z ulubionymi zdjęciami czy obrazów, możemy natomiast zakryć proste nierówności i drobne defekty. Tutaj ograniczeniem mogą być już tylko indywidualne preferencje. Nowa półka, olbrzymi zegar, regał z ulubionymi książkami czy też wykonany własnymi siłami haftowany obrazek – wszystkie chwyty są dozwolone, by ściana nabrała świetności. Coraz więcej osób decyduje się również na ozdobne gipsowanie ścian, co z pewnością odwróci wzrok od wszelkich niedociągnięć.

popękane ściany

Maskowanie nierównych ścian – pomyśl o boazerii

Jeśli boazeria wydaje Ci się reliktem przeszłości i powrotem do czasów PRL-u, grubo się mylisz. Dziś boazeria powoli wraca na salony i przypomina o swoich dawnych tryumfach. Nowoczesne aranżacje zaczynają powracać do tego typu rozwiązań, a przecież to świetny sposób na to, czym zasłonić brzydką ścianę. Boazeria zalecana jest przede wszystkim do większych pomieszczeń, choć biały kolor może powiększyć optycznie niewielki przedpokój. Jak zamaskować nierówne ściany? Wystarczy sięgnąć do rozwiązań, które sprawdzały się przez lata u naszych rodziców czy dziadków.

Maskowanie nierównych ścian – wykorzystaj kolorowe naklejki

Naklejki na ścianę zyskują coraz większą popularność. To dobry sposób nie tylko na nadanie wnętrzom charakteru, ale także na to, jak zamaskować nierówne ściany. Dzisiejszy rynek oferuje cały szereg tego typu produktów, z których każdy wybierze coś dla siebie. Wpiszą się one świetnie w wystrój każdego pomieszczenia – od dziecięcego pokoju, aż po salon czy kuchnię. Co więcej, są one proste w montażu. Większość z nich nakleisz samodzielnie, bądź też przy pomocy któregoś z domowników.

nierówne ściany

Czym wypełnić duże ubytki w ścianie?

Duże ubytki w ścianie to nieco większy problem. Z pewnością nie sprawdzi się w tym przypadku zwykła farba wygładzająca ściany czy też farba wyrównująca. Tutaj przydadzą się bowiem znacznie bardziej radykalne rozwiązania. Aby uporać się z większymi defektami, należy położyć glazurę albo zastosować różne rodzaje zapraw, do których należy np. gładź gipsowa. Można wykorzystać również najprostsze rozwiązania i spore uszkodzenia przykryć płytami gipsowo-kartonowymi lub boazerią. Czasem bowiem idealnym sposobem na to, jak zamaskować nierówne ściany, jest zasłonięcie ich materiałami, które cieszą oko. W końcu, jak głosi stare porzekadło – czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal.

Jeden komentarz do “Jak zamaskować nierówne ściany? Top 5 sposobów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 − 4 =

ekstrakcja zęba mlecznego Wcześniejszy wpis: Jak wyrwać zęba mlecznego bez bólu i płaczu?
Następny wpis: Projektowanie mieszkania – urządź się dobrze z projektantem wnętrz