Prace budowlane wiążą się nieodłącznie z robotami ziemnymi, które są wymagane, by przygotować teren pod postawienie budynku. Jedną z czynności, które zaliczamy do robót ziemnych, jest niwelowanie terenu. Co dokładnie oznacza ten termin i kiedy konieczne jest wykonanie takiego rodzaju robót ziemnych?

Czym jest niwelowanie terenu?

Mianem niwelowania terenu określa się roboty ziemne, które polegają na wyrównaniu gruntu na działce przeznaczonej pod budowę. W ich trakcie usuwane są wszystkie nierówności, które mogłyby przeszkodzić w postawieniu domu, czy jakiejkolwiek innej budowli. Wbrew pozorom niwelacja to jednak nie tylko usuwanie nadmiaru gruntu. Wszystko zależy od ułożenia terenu na danej działce. Czasami konieczne jest dowiezienie ziemi po to, by podnieść poziom gruntu.

Co potrzebne jest do niwelacji terenu?

Do niwelacji terenu potrzebne będą oczywiście maszyny budowlane i narzędzia. Z reguły korzysta się z różnego rodzaju koparek, dzięki którym możliwe jest szybkie usunięcie nadmiaru ziemi. W przypadku, gdy potrzebna jest tylko niewielka niwelacja, w zupełności wystarczy jednak łopata, szpadel oraz taczka, z których pomocą usuniemy nadmiar ziemi lub przeniesiemy ją na odpowiednie miejsce.

Kiedy niwelacja terenu jest konieczna i jak przebiega?

Niwelacja terenu to czynność konieczna w przypadku praktycznie każdej budowie. Dzięki niej można odpowiednio ułożyć grunt tak, by na działce występował niewielki spadek, który pozwoli spływać wodzie w kierunku drogi. W ten sposób znacząco zmniejsza się ryzyko pozostawania nadmiaru wody, czy nawet podtopień po bardzo intensywnych deszczach.

Pierwszym etapem niwelacji terenu jest zawsze przygotowanie szkicu działki wraz z zaznaczonymi nierównościami. Na jego podstawie planowane są wszystkie prace. Wtedy przechodzi się do działania. W miejscach, w których występuje nadmiar ziemi, należy ją usunąć, a tereny położone zbyt nisko podnieść poprzez jej dosypanie. Po zakończeniu wszystkich prac można już przejść do dalszych etapów budowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście + 19 =

Wcześniejszy wpis: W jaki sposób wykonuje się stopnice – na co zwrócić uwagę?
Następny wpis: Co to jest turbosprężarka mechaniczna i kiedy się ją wykorzystuje?