Rosnące opłaty za media sprawiają, że coraz więcej osób szuka ekologicznych rozwiązań dla swoich domów, które pozwolą zaoszczędzić pieniądze. Jednym ze skutecznych sposobów na podniesienie wydajności energetycznej jest termomodernizacja. Sprawdź, jak uzyskać dane dotyczące charakterystyki energetycznej budynku i jakie działania warto wprowadzić, by ją zmienić.

Audyt energetyczny

Żeby móc wdrożyć nowoczesne rozwiązania, niezbędna jest ocena fachowca, który wykona audyt energetyczny. Specjalista sprawdzi stan techniczny, obliczy, jakie jest zapotrzebowanie na energię i oceni, czy termomodernizacja przyniesie oczekiwany efekt. Audytorem może zostać osoba, która sprawuje samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, ma tytuł inżyniera w zakresie budownictwa, energetyki, inżynierii środowiska. Warto jednak odbyć kurs, który przygotowuje do tworzenia audytu, zarówno pod względem teoretycznym, jak i praktycznym. Sprawdź ofertę szkoleń na stronie https://sbm-szkolenia.pl/. Po stworzeniu audytu można przystąpić do planowania działań termomodernizacyjnych.

Termomodernizacja

Termomodernizacja to proces, który pozwala zwiększyć efektywność energetyczną budynku, tym samym zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem, chłodzeniem czy wentylacją. Może obejmować takie działania jak:

  • izolacja termiczna z wykorzystaniem warstwy materiału izolacyjnego na zewnątrz lub wewnątrz. Dzięki temu można zmniejszyć straty ciepła zimą, a także zaoszczędzić na klimatyzacji latem,
  • wymiana okien na modele o lepszych parametrach, wyposażonych w nowoczesny system szyb czy dodatkową wentylację,
  • wymiana źródła ciepła – zgodnie z wprowadzanymi zmianami stopniowo piece na węgiel klas poniżej 5 trzeba będzie wymienić na ekologiczne rozwiązania,
  • stawianie na odnawialne źródła energii – panele fotowoltaiczne czy systemy solarne mogą zasilić pompy ciepła, które ogrzewają budynki i podgrzewają wodę.

Czy termomodernizacja się opłaca?

Już na etapie audytu energetycznego widać, jakich oszczędności można się spodziewać przy wdrożeniu odpowiednich działań. Koszt wymiany okien czy ocieplenia w zależności od metrażu to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dzięki programom można uzyskać dotacje, które pokryją nawet połowę kosztów realizowanego zlecenia. Oprócz niższych rachunków za ogrzewanie można również ograniczyć ilość przenikanego ciepła do wnętrza latem, co ogranicza konieczność inwestycji w klimatyzację. Dzięki termomodernizacji można zredukować ilość emitowanego smogu, a wymiana okien wycisza pomieszczenia, co zwiększa komfort mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 − cztery =

Wcześniejszy wpis: Zakodowana Warszawa: Nowoczesna Gra Miejska Idealna na Integrację Firmową
Następny wpis: Od półki do kieliszka, czyli jak znaleźć idealne wino półwytrawne w sklepie.