W czym powinien spać noworodek? To pytanie zadaje sobie z pewnością większość młodych mam. To, w co ubierzemy maluszka, ma bowiem wpływ na jego zdrowie i samopoczucie. Niestety, noworodek nie ma możliwości zakomunikować nam swoich doznań inaczej, niż płaczem. Trudno wówczas stwierdzić, czy jest on spowodowany chłodem, czy też – wprost przeciwnie – odczuwanym gorącem. Dlatego też warto zapoznać się z informacjami na temat tego, czym przykrywać niemowlaka, by nie przegrzewać dziecka i by nie budziło się co chwila z powodu uczucia zimna.

Sen noworodka – o czym należy pamiętać

Niemowlę jest bardzo wrażliwe na wszystkie bodźce z otoczenia, również na zmiany temperatury. Bezpieczny sen noworodka to zadanie, jakie stoi przed obojgiem rodziców. O czym należy pamiętać, by sen noworodka był spokojny, a zarazem bezpieczny? Przede wszystkim o temperaturze w pomieszczeniu. Temperatura do spania dla niemowlaka nie powinna przekraczać 21˚C, niezależnie od pory roku.

Zarówno przegrzany, jak i wyziębiony maluch nie będzie spać spokojnie. Śpiący noworodek nie jest w stanie odsunąć od siebie przedmiotów, które mu przeszkadzają, utrudniając oddychanie. Dlatego też w łóżeczku nigdy nie powinny znajdować się zabawki i pieluchy tetrowe. Rada ta dotyczy również i ubrań, które mogą zsunąć się na buzię malucha. W czym powinien spać noworodek? Na pewno nie w bluzach z kapturem i czapeczkach, które są zbędne w zamkniętym pomieszczeniu.

śpiący niemowlak

W czym powinien spać noworodek zimą?

To, w czym śpi noworodek, zależeć powinno od pory roku. Sen niemowlęcia przez pierwsze miesiące zdecydowanie ułatwi rożek, który zapewni maluchowi poczucie ciepła i bezpieczeństwa. Dziecko długo śpi, gdy czuje, że jest bezpieczne. Rożek imituje nieco warunki, jakie maluch zna z brzucha mamy. Zawijanie noworodka w kocyk to metoda, która czasem zastępuje rożek. Dla starszego dziecka w zimie warto zakupić śpiworek. Czujny sen niemowlaka może być sygnałem nieodpowiedniej temperatury, warto więc obserwować swoje dziecko.

W przypadku zauważenia niepokoju i częstych pobudek, można zakupić odpowiednio lżejszy lub też grubszy śpiworek. To bezpieczny produkt do spania dla niemowlaka. Część rodziców zadaje sobie również pytanie, kiedy kołderka dla niemowlaka? Uznaje się, że maluch może spać pod kołderką od 9 miesiąca, jednak musi być ona dopasowana do rozmiarów łóżeczka.

pierzynka dla niemowlaka

W czym powinien spać noworodek latem?

Przegrzewanie dziecka nie jest dobrym rozwiązaniem. Noworodek latem potrzebuje znacznie mniej ubrań i okryć, niż zimą. Pierzynka dla niemowlaka powinna być w tym przypadku zastąpiona cienkim kocykiem, a grubsze pajacyki, lekkimi piżamkami. Śpiący niemowlak będzie budził się zdecydowanie rzadziej, gdy nie będzie odczuwał pragnienia z powodu gorąca.

Sen noworodka w dzień również powinien być oparty na przewiewnych ciuchach i unikaniu sztucznych materiałów, zwłaszcza, gdy maluch śpi w wózku na zewnątrz. Warto pamiętać także, by nigdy nie zasłaniać wózka pieluchą tetrową, która znacząco podnosi temperaturę w jego wnętrzu.

noworodek spanie

Gdzie powinien spać noworodek?

Gdzie powinien spać noworodek? Oczywiście w łóżeczku. To dla niego najbezpieczniejsza opcja. Łóżeczko to najlepsze miejsce, w którym powinien odpoczywać noworodek spanie z rodzicami może bowiem skończyć się przygnieceniem malucha, a w konsekwencji największą tragedią. Dziecko w łóżeczku może odpoczywać spokojnie, a w łóżku rodziców powinno znajdować się w trakcie codziennej zabawy lub pielęgnacji.

Gdzie może spać niemowlę, gdy rodzice chcą jednak mieć je blisko siebie? Warto wówczas zainwestować w tzw. kokon. To, ile śpi 2 miesięczne dziecko, zależy bowiem często od bliskości rodzica. Nic dziwnego, że znaczna część z nich decyduje się wziąć malucha do swojego łóżka. Kokon ochrania niemowlę sen jest bezpieczny, a przez to spokojny. Pozycja do snu noworodka w kokonie pozwala na wygospodarowanie dla niego swobodnej przestrzeni, której potrzebuje.

jak powinien spać noworodek

W jakiej pozycji powinien spać noworodek?

Sen noworodka w nocy powinien być bezpieczny, podobnie jak ten w dzień. Jak powinien spać noworodek, aby uniknąć tzw. śmierci łóżeczkowej czy zakrztuszenia się cofającym się pokarmem? To, jak układać noworodka do snu decyduje o jego bezpieczeństwie. Dlatego też na ogół zaleca się, by pozycja do snu dla niemowlaka była stabilna tak, by sam nie mógł jej zmienić. Niemowlę należy układać na boku.

Pozycja ta minimalizuje ryzyko zachłyśnięcia się zwracanym pokarmem. To najlepszy sposób, w jaki powinien spać noworodek spanie na boku niesie jednak ryzyko przekręcenia się na brzuszek. Jeśli niemowlak śpi na brzuchu, należy go odwrócić w bezpieczną stronę. Nie potrafi on bowiem manewrować głową na tyle, by uniknąć podduszenia. To, w jakiej pozycji powinien spać noworodek, decyduje o jego bezpieczeństwie. Nie może być tu miejsca na przypadek. Jeśli noworodek śpi na boku, jest bezpieczny. Należy o tym pamiętać, układając malucha do snu.

czym przykrywać niemowlaka

Czym przykrywać noworodka w łóżeczku?

To, w jakiej pozycji powinno spać niemowlę, jest tak samo ważne jak to, czym je przykryć. Dla niemowlaka nie jest korzystne przegrzewanie pokoju. Dlatego też to, jak powinno spać niemowlę i czym przykryte, zależy od pory roku i temperatury w pokoju. Na kwestie te nie wpływa natomiast waga malucha – obojętnie czy to chude dziecko, czy gruby niemowlak – każde z nich musi mieć zapewniony komfort termiczny. Pierzynka niemowlaka powinna pojawić się dopiero po 9 miesiącu. Wcześniej lepiej sprawdzą się na pewno kocyki z przewiewnych, naturalnych tkanin. Śpiące niemowlę powinno być okrywane w sposób bezpieczny tak, by nie mogło przykryć sobie główki. Jak powinien leżeć noworodek pod kocykiem lub w rożku? Przede wszystkim na boku. Jeśli niemowlę śpi na brzuchu, lepiej nie zostawiać go w tej pozycji.

bezpieczny sen noworodka

Jak długo powinien spać noworodek?

Ile powinien spać niemowlak? Ile czasu śpi noworodek? Te pytania bardzo często zadają sobie młodzi rodzice, którym dokucza permanentne niewyspanie. Teoria mówi, że noworodek powinien spać nawet do 20 godzin dziennie, a dziecko po 4 miesiącu ok. 16 godzin na dobę. Praktyka jednak nie jest już tak jednomyślna. To, ile śpi noworodek, zależy od wielu czynników. Cisza, spokój i poczucie bezpieczeństwa to coś, czego najbardziej potrzebuje niemowlę sen jest wtedy długi.

Czasem jednak noworodek nie chce spać w łóżeczku lub też pojawiają się inne problemy, skutkiem których jest np. niespokojny sen 6 miesięcznego niemowlaka. Warto wówczas spróbować wsłuchać się w potrzeby malucha i zrealizować je by to, jak kłaść dziecko do snu i jakie warunki mu zapewnić, determinowało długość i jakość odpoczynku naszej pociechy.

Jeden komentarz do “W czym powinien spać noworodek?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 5 =

pchła w domu Wcześniejszy wpis: Pchły w domu – Jak się ich skutecznie pozbyć?
Następny wpis: Jak wybrać używane auto dostawcze?