Pchły to zmora nie tylko zwierząt, ale i ludzi, gdy pojawiają się w domach i zaczynają dokuczać mieszkańcom. Pchły gryzą, co powoduje nieprzyjemne swędzenie. Niestety, oprócz gryzienia przenoszą również choroby, mogące rozwinąć się w sporych rozmiarów problem. Dlatego też warto wiedzieć, ile żyją pchły i jak można się ich pozbyć?

Skąd się biorą pchły w domu?

Wbrew powszechnej opinii, problem, jakim są pchły w domu, nie dotyczy wyłącznie zaniedbanych gospodarstw czy mieszkań. Wprost przeciwnie, może on pojawić się wszędzie, zwłaszcza tam, gdzie żyją zwierzęta domowe, takie jak psy i koty. To one na ogół są żywicielami pcheł, które przynoszą owady do miejsca, w którym żyją. Pchły zwierzęce często pochodzą również z dzikich zwierząt, takich jak np. szczury.

Pchły mogą pojawić się również w domu, w którym nie ma zwierząt. Pchły w domu bez zwierząt to niestety bardzo częsty problem i to pomimo poziomu życia i wysokich standardów higieny. Wystarczy bowiem krótki kontakt z insektami w jednym miejscu, by pchła domowa lub nawet zwykła pchła zwierzęca zagościła na stałe w naszym domu, przenosząc się na naszym ubraniu czy innych rzeczach, które mamy ze sobą.

ocet na pchły w domu

Jakie zagrożenie stwarzają pchły dla domowników?

Co odstrasza pchły w domu? To pytanie zadają sobie wszyscy, którzy zetknęli się z tym problemem. Warto jednak zapoznać się z tymi informacji również na wszelki wypadek, gdyż owady te mogą być groźne dla domowników. Kocie pchły gryzą ludzi, a pchła psia na człowieku może wyrządzić sporo szkody. Dlatego też zwalczanie pcheł w domu to zadanie niezwykle istotne, zwłaszcza, gdy mieszkają w nim małe dzieci. Owady te są bowiem nosicielami bardzo groźnych chorób, takich jak np. wąglik, dżuma, tyfus czy tzw. choroba kociego pazura, której objawami są powiększone węzły chłonne i wysoka gorączka.

Pchły w łóżku utrudniają, a czasem nawet uniemożliwiają sen, którego wszyscy potrzebujemy, by normalnie funkcjonować. I choć słowa dziecka: „mamusiu, gryzą mnie pchły” w dzisiejszej rzeczywistości wydają się wręcz nierealne, warto sprawdzić wszelkie sygnały alarmowe, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się insektów. Pchły gryzą ludzi, ale również i zwierzęta. Dla nich także stanowią zagrożenie. Regularna utrata krwi może prowadzić do anemii u mniejszych ras, a nawet do śmierci pupila w wyniku przeniesionej przez owada choroby.

domowe sposoby na pchły w domu

Jak długo żyją pchły w domu?

W kontekście zagrożeń, jakie wiążą się z pchłami, warto wiedzieć, ile żyje pchła bez żywiciela. Poza żywicielem owad ten jest w stanie przetrwać nawet kilka dni. Również w domu, w którym są zwierzęta, cykl życia owada nie jest zbyt długi. Na ogół trwa on od 3 tygodni, do kilku miesięcy. Trzeba wiedzieć jednak, że pchły kocie w domu składają jajeczka, podobnie jak inne owady tego gatunku.

W ciągu całego życia, pchła jest w stanie złożyć nawet 2000 jajeczek. W ten sposób pchła w domu zaczyna się rozprzestrzeniać. Z tego powodu to, ile żyją pchły nie jest w zasadzie istotne, gdyż co jakiś czas wykluwają się nowe larwy. Jak wygląda pchła psia? Z reguły osiąga długość do 5 mm, nic dziwnego, że na początku trudną ją zauważyć. To, jak długo żyje larwa, zależy od wielu czynników, choć z reguły jest to czas kilku miesięcy. Potencjalny żywiciel może przyczynić się do jej rozwoju.

ile żyje pchła bez żywiciela

Ile żyje pchła bez żywiciela?

Jak już zostało wspomniane, pchła bez żywiciela potrafi przeżyć nawet kilka dni. Z tego względu istnieje ryzyko przyniesienia insekta do domu nawet wtedy, gdy nie posiadamy żadnych zwierząt, mogących stać się ofiarą ich ataków. Czy pchła psia może przejść na człowieka? Oczywiście, że tak. Istnieje jednak jedna pozytywna informacja, związana z przechodzeniem pchły z psa na człowieka. Pchły kąsają ludzi, ale z pewnością nie będą na nich żyć.

Człowiek nie jest bowiem dla tego owada dobrym żywicielem. Pchły psie na człowieku zdarzają się, ale z reguły są to insekty, które atakują domowe zwierzęta. To, czy pchły gryzą ludzi, zależy m.in. od tego, czy mają dostęp do lepszego źródła pożywienia. Należy pamiętać bowiem, że w ciągu doby pchła potrzebuje aż 20 razy więcej krwi, niż sama waży i tyle pobiera z organizmu nieszczęśliwego żywiciela.

jak długo żyją pchły w domu

Jak zwalczać pchły domowymi sposobami?

Jak zwalczyć pchły kocie w domu? Zadanie to wcale nie jest łatwe. Odpchlenie pomieszczeń powinno rozpocząć się przede wszystkim od gruntownych porządków i wprowadzenia ścisłych zasad, jeśli chodzi o higienę osobistą. Dobrym sposobem na to, jak pozbyć się pcheł z domu, jest dokładne oczyszczenie wszelkich zakamarków, gdzie mogą gromadzić się kurz i nieczystości. Dotyczy to zwłaszcza zaciemnionych fragmentów mieszkania, w których przebywają larwy owadów. Trzeba pamiętać również o dywanach, wykładzinach, kocach czy narzutach. Bez regularnego odkurzania pchły w mieszkaniu w dalszym ciągu będą uprzykrzały nam życie.

Jak zwalczyć pchły w domu przy użyciu sprawdzonych sposobów? W sprzedaży dostępne są różnorodne środki na pchły w domu. Warto jednak zacząć od rozwiązań, które wykorzystują najprostsze składniki. To, czego nie lubią pchły, odkryto już dawno i z powodzeniem wykorzystuje się zdobytą wiedzę po dziś dzień. Sposoby na pchły w domu opierają się np. na zastosowaniu preparatów, łączących gorącą wodę z chlorkiem czy też amoniaku, którego woni pchły nie tolerują.

kocie pchły gryzą ludzi

Kroki, jakie należy podjąć aby pozbyć się pcheł

Odpchlenie mieszkania to rzecz, o której marzą wszyscy ci, którzy mieli nieprzyjemność zetknąć się z tym denerwującym insektem. Na szczęście wystarczy tylko kilka kroków, aby odnieść sukces. Sposób na pchły w domu opiera się na na czynnościach, które trzeba wykonywać precyzyjnie, aby przyniosły efekty.

Krok 1: Sprawdź, gdzie leży problem

Na ogół problemem są pchły kota w domu i tam należy szukać ich źródła.

Krok 2: Wyeliminuj jego źródło

Jak odpchlić kota domowe sposoby mogą opierać się głównie na olejkach cedrowych czy lawendowych, choć w tym przypadku warto zainwestować jednak w gotowe preparaty, przepisywane przez lekarza weterynarii. To jedyny skuteczny sposób na to, jak wytępić pchły u kota na dłuższy czas.

Krok 3: Higiena i generalne porządki

Odkurzacz i mop to dobry środek na pchły w domu. Warto dokładnie wysprzątać wszystkie zakamarki, by problem nie powrócił wraz z upływem czasu. Wiadomo już bowiem, jak uciążliwe są pchły w domu jak się pozbyć niechcianych owadów? Przede wszystkim usuwając ich larwy i martwe osobniki.

Krok 4: Lepiej zapobiegać…

Zapobieganie to jedna ze skutecznych metod walki z problemem. Dlatego też warto obserwować zwierzęta i zaopatrzyć je w specjalne produkty, które uniemożliwiają insektom żerowanie na naszych pupilach

Skuteczne środki i preparaty na pchły i kleszcze

Skuteczny preparat na pchły ludzkie to taki, który pozwala szybko pozbyć się insektów. To, jak gryzie pchła, jest bowiem nie tylko denerwujące, ale i niebezpieczne. Preparaty na pchły w domu mogą opierać się na przekazywanych ustnie sposobach walki z owadami. Świetnie sprawdza się w tym przypadku np. ocet na pchły w domu warto zastosować również intensywne aromaty. Jakiego zapachu nie lubią pchły? To np. olejek lawendowy lub amoniak.

Różnego rodzaju produkty, będące odpowiedzią na pytanie, jak zabić pchły w domu, dostępne są również w regularnej sprzedaży. Jest to np. proszek na pchły w domu, spray na pchły w domu czy też preparat na pchły w domu, oparty na różnego rodzaju związkach chemicznych. To również skuteczne pomysły na to, jak wyeliminować pchły u kota domowe sposoby mogą bowiem nie wystarczyć, gdy insektów jest dużo. W każdym wypadku trzeba działać szybko i zdecydowanie, by słowa „pogryzły mnie pchły”, czy „gryzą mnie pchły” nie były początkiem prawdziwego horroru z nieproszonymi insektami w roli głównej.

Jeden komentarz do “Pchły w domu – Jak się ich skutecznie pozbyć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście − 9 =

jak zrobić pułapkę na myszy Wcześniejszy wpis: Jak zrobić pułapkę na myszy z plastikowej butelki?
w czym powinien spać noworodek Następny wpis: W czym powinien spać noworodek?