Liczba czasów w języku angielskim może przerażać zwłaszcza nowicjusza. Co istotne, nie wszystkie czasy są potrzebne do codziennej komunikacji i nie z wszystkich korzystają też Brytyjczycy czy Amerykanie. Poznaj angielskie czasy Simple, które okażą się przydatne w komunikowaniu się po angielsku.

Czas Present Simple – kiedy go zastosujesz?

Czas Present Simple to pierwszy czas, z którym stykają się nowicjusze w trakcie kursu języka angielskiego. To najczęściej stosowany czas w codziennej mowie i jeden z najprostszych czasów. Nie musisz znać skomplikowanych reguł, by zbudować zdanie właśnie w tym czasie. Co istotne, zdania tworzone w czasie Present Simple w dużej mierze przypominają zdania tworzone w czasie teraźniejszym po polsku. Gdy po polsku mówisz „Ja mieszkam w Warszawie”, po angielsku powiesz „I live in Warsaw”. Proste, prawda? Więcej przykładów znajdziesz na stronie: https://szybkanauka.pro/angielski-present-simple-cwiczenia/.

W czasie Present Simple opiszesz swoją codzienność, nawyki, pracę, którą wykonujesz lub edukację, którą pobierasz. Opowiesz o swojej rodzinie, jej hobby oraz cechach osobowości. Porozmawiasz o wszystkim tym, co robisz na co dzień. Poznaj praktyczne ćwiczenia dotyczące czasu Present Simple w załączonym filmie: https://youtu.be/dJD8lW5t8og.

Jak mówić o przeszłości, stosując czas Past Simple?

Podczas gdy za pomocą czasu Present Simple opiszesz swoją teraźniejszość, do mówienia o przeszłości wykorzystasz czas Past Simple. To czas stworzony, by mówić o przeszłych wydarzeniach, które zakończyły się już jakiś czas temu. W czasie Past Simple będziesz używać słów typu „wczoraj” (yesterday), czy „w minionym tygodniu” (last week). W czasie Past Simple stworzysz zdania typu „Ugotowałem spaghetti wczoraj” (I cooked spaghetti yesterday), czy „Mariola nauczyła się angielskiego w zeszłym roku” (Mariola learned English last year). Poznaj więcej praktycznych ćwiczeń w czasie Past Simple na stronie: https://szybkanauka.pro/past-simple-cwiczenia/.

Utrudnieniem w tym czasie są czasowniki nieregularne. Podane powyżej (cooked, learned), to czasowniki regularne z dodaną końcówką „ed”. Nie wszystkie są jednak tak oczywiste. Jest długa tabela czasowników nieregularnych, których po prostu trzeba się nauczyć. Możesz zakuć je na pamięć lub odpuścić sobie ich naukę, ale żadna z tych metod nie pozwoli Ci komunikować się sprawnie w języku angielskim. Zakuwane treści szybko uciekają z głowy, a odpuszczanie sobie tak ważnego tematu nie jest dobrą strategią. Najlepszym podejściem będzie trenowanie mówienia całych zdań, dzięki którym łatwiej je zapamiętasz. Więcej na temat tej metody dowiesz się, odwiedzając załączony powyżej link do strony.

Opowiadaj o przyszłości, wykorzystując prosty czas Future Simple?

Ostatnim czasem typu Simple z listy czasów podstawowych jest Future Simple. To jeden z najprostszych sposobów, by mówić o przyszłości. Czas Future Simple jest bardzo lubiany przez uczniów, ponieważ wyróżnia się nieskomplikowaną budową. Poznaj jego tajniki oraz praktyczne ćwiczenia na stronie: https://szybkanauka.pro/future-simple-cwiczenia/.

Czas Future Simple służy to opisywania spontanicznych decyzji podjętych w chwili mówienia typu „Zamówię pizzę, bo jestem głodny” (I will order a pizza because I am hungry). Zwróć uwagę, że w tym zdaniu zostały połączone dwa czasy – przyszły, bo dopiero zamówisz pizzę oraz teraźniejszy, bo głód dokucza Ci w tym momencie. Future Simple używany jest także do opisywania przewidywań i przypuszczeń dotyczących przyszłości, wyrażania obietnic i gróźb, a także do dzielenia się marzeniami. By zbudować zdanie w Future Simple, wystarczy zestawić osobę + operator „will” oraz czasownik w bezokoliczniku. To niezwykle prosty sposób, by mówić o przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 5 =

drukarka Wcześniejszy wpis: Jaką drukarkę wybrać do domu i biura?
visamed Następny wpis: Pokój dzienny dla osób niepełnosprawnych. Na co zwrócić uwagę podczas projektowania?