Aby urządzić pokój dzienny przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii wpływających na komfort jego użytkowania. Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek przydatnych podczas planowania aranżacji funkcjonalnej i bezpiecznej przestrzeni.

Pokój bez barier

Na początek zastanówmy się, jakie przedmioty możemy usunąć z pomieszczenia na rzecz większej przestrzeni. Wszelkiego rodzaju zbędne ozdoby, rośliny tudzież meble, które utrudniają swobodne przemieszczanie się, powinny zostać wyeliminowane. Dzięki temu osoby z dysfunkcjami ruchowymi będą miały ułatwiony dostęp do każdego zakamarka pokoju.

Należy zrezygnować z wszelkiego rodzaju dekoracyjnych dywanów i chodników. Mogą one przesuwać się po śliskiej podłodze, zwiększając tym samym ryzyko potknięcia i upadku. Zdecydowanie lepszym wyborem będą wysokiej jakości panele podłogowe, które mają zwiększoną przyczepność i są bardziej odporne na ścieranie. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że posłużą przez lata i nie będą sprawiały zagrożenia dla osoby z niepełnosprawnością. Dużą rolę odgrywają także odpowiednie szerokości przejść, jeśli mieszkanie jest podzielone za pomocą mebli lub ścianek działowych na strefy. Przyjmuje się, że optymalne wymiary powinny mieścić się w zakresie 130-150 cm – gwarantuje to bezproblemowe przemieszczanie się z jednej części pomieszczenia do drugiej.

Warto również zwrócić uwagę na to, czy w mieszkaniu znajdują się wysokie progi. Jeśli tak, wskazane byłoby zastąpić je płaskimi listwami przejściowymi, które znacznie ułatwią poruszanie się osobom korzystającym z chodzika, balkonika czy wózka inwalidzkiego. Oprócz tego zwróćmy uwagę na rodzaj drzwi w mieszkaniu. Być może warto byłoby rozważyć wymianę tradycyjnych drzwi skrzydłowych dna rzecz wygodniejszych drzwi przesuwnych. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia umieszczenia włączników światła oraz gniazdek elektrycznych. Zadbajmy o to, aby znalazły się one w miejscach łatwo dostępnych dla osoby z niepełnosprawnością ruchową.

Funkcjonalność i wygoda

Cechą charakterystyczną pokoju dziennego powinna być jego funkcjonalność. To w nim osoba z niepełnosprawnością będzie zapewne spędzać większość dnia, dlatego warto zaaranżować wnętrze w sposób przemyślany.

Meble stanowią kluczowy element pomieszczenia, a więc ważne jest dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb osoby z niepełnosprawnością. Jeśli domownik pracuje przy komputerze, poszukajmy blatu dopasowanego pod wysokość wózka inwalidzkiego. Powinna ona umożliwiać swobodny podjazd wózkiem lub manewrowanie chodzikiem. Dużą rolę odgrywa również wielofunkcyjność wstawionych mebli. Zamiast kupować osobno kanapę i stolik kawowy, zdecydujmy się na sofę z zabudową. To sprawia, że ława nie blokuje dostępu do mebla i ogranicza problematyczne lawirowanie wózkiem inwalidzkim.

Równie często użytkowanym elementem pokoju dziennego jest strefa przechowywania. Podczas doboru szaf i regałów powinniśmy kierować się łatwością dostępu do półek, uchwytów czy szuflad – ich wysokość powinna znajdować się w zasięgu ręki. Jeśli decydujemy się na szafę zamykaną, zwróćmy uwagę, czy posiada ona drzwi przesuwne, które są łatwiejsze do otwarcia przez osobę z zaburzeniami sprawności ruchowej. Nie bójmy się też korzystać z rozwiązań oszczędzających przestrzeń – wysuwane półki i składane blaty z pewnością ułatwią codzienne przebywanie w pokoju dziennym.

Znalezienie odpowiednich mebli, które byłyby jednocześnie funkcjonalne jak i trafiające w gusta osoby z niepełnosprawnością może przysparzać problemów. W takim przypadku warto zastanowić się nad zakupem mebli na wymiar.

Meble wymierzone pod indywidualne potrzeby

Meble na wymiar idealnie sprawdzą się w przypadku nieustawnych wnętrz o niewielkim metrażu. Największą zaletą jest możliwość dopasowania zamówienia pod indywidualne potrzeby mieszkańca, przez co są doskonałym rozwiązaniem podczas aranżacji pokoju dziennego dla osoby z niepełnosprawnością.

Produkcja mebli na wymiar rozpoczyna się od wykonania koniecznych pomiarów, wyboru kolorów, faktur oraz surowców tak, aby jak najlepiej trafić w gust i oczekiwania użytkownika. Następnie projektant przygotowuje projekt, który jak najlepiej będzie oddawał nasze wyobrażenia. Warto znaleźć sklep oferujący usługę wykonania wizualizacji 3D. Dzięki temu będziemy mogli zweryfikować, czy projekt spełnia nasze wymagania oraz, jeśli to konieczne, nanieść odpowiednie poprawki.

Po zatwierdzeniu projektu przychodzi czas na ostatni etap realizacji zamówienia jakim jest montaż wybranych mebli. Za tę czynność odpowiedzialni są fachowcy, którzy przeniosą nasze wyobrażenia o funkcjonalnej aranżacji pokoju dziennego w świat rzeczywisty. Dobrze dobrany projekt powinien maksymalnie zwiększać komfort mieszkańca biorąc pod uwagę ograniczenia, jakie może stawiać metraż czy ustawność mieszkania. Jak najefektywniejsze wykorzystanie danej przestrzeni oraz uwzględnienie indywidualnych preferencji pozwalają na znaczącą poprawę jakości samodzielnego funkcjonowania osób z niepełnosprawnością.

Wpis powstał we współpracy z wypożyczalnią łóżek rehabilitacyjnych Visamed z Warszawy, właścicielem marek dlachorych.pl oraz lozkadlachorych.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × cztery =

Wcześniejszy wpis: Poznaj angielskie czasy Simple
Następny wpis: Opieka logopedyczna niemowląt – kiedy jest niezbędna