Co zrobić w przypadku wzrastających rachunków za prąd? Już teraz musimy płacić o 40% więcej w porównaniu do 2021 r. Same prognozy na przyszły rok jasno wskazują nagły przyrost kosztów za energię, nawet do 300%. Każdemu zależy na oszczędzaniu pieniędzy, dlatego warto postawić pierwsze kroki na ograniczenie zużycia prądu. Najbardziej wydajnym rozwiązaniem będzie montaż paneli fotowoltaicznych. Co prawda, wymaga dość wysokiego nakładu finansowego, jednak przyniesie wiele korzyści w przyszłości dla naszych portfeli oraz dla środowiska.

Tworząc własną energię słoneczną stajemy się tzw. prosumentami, czyli producentami i konsumentami energii. Co więcej, na panele fotowoltaiczne możemy starać się o dofinansowanie na montaż nawet do kilkunastu tysięcy złotych, m.in. w programie ”Mój prąd 4.0”. Oczywiście, nie od razu zwróci nam się kwota, którą wydaliśmy na panele fotowoltaiczne, aczkolwiek pierwsze efekty będziemy już w stanie dostrzec w pierwszych miesiącach użytkowania. Nie dość, że wydajemy coraz mniej, to jeszcze przyczyniamy się do rozwoju korzystnej zielonej energii.

Fotowoltaika — na dachu czy na gruncie?

Kiedy zaś zdecydujemy się na instalację paneli fotowoltaicznych, to pojawiają się pytania dot. wybrania odpowiedniej lokacji. Zastanawiamy się, które miejsce do montażu będzie najkorzystniejsze. Dlatego należy umówić się ze specjalistą, który wykona audyt energetyczny w celu znalezienia odpowiedniego miejsca na naszej posesji. Pozostaje nam wtedy pytanie — fotowoltaika na dachu czy na gruncie? Warto się zastanowić nad przeanalizowaniem tej kwestii według własnych preferencji. Każda lokalizacja ma swoje wady i zalety. Dlatego sami musimy zdecydować, na czym nam najbardziej zależy.

Panele fotowoltaiczne a miejsce — najważniejsze informacje

Na co należy zwrócić uwagę przy finalnej decyzji? Przede wszystkim najlepiej wybrać przestrzeń, do której przez większość dnia dociera najwięcej promieni słonecznych oraz nie będzie przykryta wysokimi drzewami, oraz innymi przedmiotami zasłaniającymi dach. Zalecany jest również odpowiedni kąt nachylenia dachu, który powinien się znajdować pomiędzy 30 a 40 stopniem, jednakże ani na gruncie, ani na dachu ten kąt nie stanowi problemu. Montaż na gruncie zawiera stelaże również dofinansowywane w ramach rządowych dotacji, natomiast instalacja na dachu może być wykonywana na każdym typie — dachu płaskim, skośnym czy również kopertowym.

Możemy jeszcze pomyśleć o walorach estetycznych, jeżeli zależy nam na schowaniu bądź odkryciu paneli fotowoltaicznych. Trzeba pamiętać o regularnej konserwacji i czyszczeniu przynajmniej raz do roku, ponieważ czystsza powłoka wpływa na większą wydajność samej instalacji. Nowoczesna fotowoltaika (fotowoltaika Poznań) sprawia, że promienie słoneczne są pobierane niezależnie od warunków atmosferycznych, zarówno na dachu, jak i na gruncie, choć najbardziej wydajną aurą jest niezaprzeczalnie słoneczna pogoda produkująca nadwyżki energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 − osiem =

Wcześniejszy wpis: Stereotypy w pracy opiekunki w Niemczech
Następny wpis: Oprogramowanie medyczne – ułatwienie dla lekarzy i pacjentów