Jeżeli zdarzyło Ci się pracować dla zaprzyjaźnionych fundacji jako fotograf, czasami znajomi proszą Cię żebyś zrobił zdjęcia na ich weselu, bo „przecież masz takie świetne oko” i „nikt nie widzi pewnych sytuacji tak jak Ty”, no i wykonałeś już znakomite zdjęcia portretowe na swoich kursach fotograficznych, to pewnie przeszło Ci przez myśl, że może warto otworzyć swoją działalność i w końcu zarabiać na swoim talencie.

Konkurencja na rynku jest duża i zróżnicowana, będziesz musiał się zdecydować, czy chcesz założyć studio fotograficzne i zajmować się fotografią artystyczną, możesz również wykonywać tradycyjne zdjęcia do paszportów i dowodów, a może bardziej chciałbyś wyspecjalizować się w fotografii modowej, reklamowej czy też być fotografem na koncertach i wydarzeniach kulturalnych lub pracować dla prasy jako fotograf reportażysta. To już Twoje wybory, gdy je podejmiesz łatwiej będzie Ci zdecydować jak napisać swój pierwszy biznesplan. Ułatwi Ci to również określenie jakiego sprzętu będziesz potrzebował, niezbędna będzie wycena aparatów, obiektywów, statywów i innych sprzętów niezbędnych do Twojej pracy. To ważne, żeby przemyśleć to już w początkowym etapie. Możesz przyjrzeć się również gotowym wzorom biznesplanów dostępnych w wyspecjalizowanym sklepie np. https://wzorybiznesplanu.pl/fotografia-PUP.html

Dowiesz się jak stworzyć analizę finansową, jak opisać charakterystykę swojego biznesu, jak opisać jego innowacje, zbadać konkurencję na rynku, jak zaplanować marketing i reklamę swojego biznesu i jak to wszystko ująć w biznesplanie i w streszczeniu, które na pewno urzędnicy z PUP wnikliwie przeczytają.

Nie musisz wszystkiego wiedzieć od razu, masz możliwość oswojenia się z tematem, przeczytaniem gotowych wzorów biznesplanów. To ułatwi Ci podjęcie decyzji co jest bliskie Tobie, jak chciałbyś opisać swój biznes, jakie masz jego wyobrażenie. Warto też przyjrzeć się czy masz wystarczające kwalifikacje? Jakich certyfikatów i zaświadczeń będziesz potrzebował?

Możesz też tworzyć listę sieci kontaktów, które mogą Ci pomóc w pozyskaniu pierwszych klientów. Jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś to spróbuj rozpoznać rynek, poznać swoją konkurencję, zobacz czy w jakimś obszarze są jeszcze niezagospodarowane przestrzenie, może tam znajdziesz właśnie nisze dla siebie i dla swojego talentu.

Przygotowanie profesjonalnego studia fotograficznego będzie wymagało konkretnych środków finansowych, lokalu, sprzętu fotograficznego, komputerów, programów do obróbki technicznej zdjęć. Może okazać się, że oprócz środków z dotacji i środków własnych będziesz potrzebował jeszcze kredytu lub pożyczki z banku. W swoim biznesplanie będziesz musiał określić źródła finansowania.

Zastanów się też czy nie warto porozmawiać z kimś, kto prowadzi podobny biznes i poznać dzięki temu jego mocne i słabe strony.

Jeden komentarz do “Wykadruj swoją przyszłość. Biznes plan dla fotografa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć + 2 =

aranżacja sypialni Wcześniejszy wpis: Blog wnętrzarskim – O czym pisać, skąd brać inspiracje?
wyroby skórzane Następny wpis: Craftpoint – sklep zrodzony z pasji