W wielu artykułach dotyczących instalacji grzewczych, klimatyzacyjnych, także na forach eksperckich pojawiają się kształtki czarne. Czym są te elementy instalacyjne i do czego służą? Właśnie to postaramy się przedstawić w dzisiejszym wpisie! Jeśli interesuje się tematyka związana z łącznikami żeliwnymi, ich właściwościami i zastosowaniem – koniecznie zapoznaj się z naszym dzisiejszym wpisem!

Czym tak naprawdę są czarne kształtki hydrauliczne?

Kształtka, złączka, łącznik – to tak naprawdę gotowy element urządzenia lub mechanizmu. Może być to także półfabrykant o określonym kształcie, dzięki czemu nie wymaga dalszej obróbki chemicznej czy mechanicznej. Same kształtki otrzymać można w wyniku różnych procesów, np. na skutek tłoczenia, wykrawania odlewania, wytrysku. Sposób wykonania zależny jest od rodzaju danej kształtki, a także i jej zastosowania.

Czarne kształtki hydrauliczne, ze względu na swoje przeznaczenie wykonane są z żeliwa. Materiał ten posiada wiele zalet. Przede wszystkim jest łatwy podczas odlewania, nawet najbardziej skomplikowanych form, wytrzymały oraz posiada zdolność do tłumienia drgań. Poza tym jest odporny na ścieranie. Z tego względu instalacje, w których znajdują się czarne kształtki są tak trwałe, a same kształtki są chętnie wybierane przez fachowców.

kotłownia c.o.

Zalety i wady żeliwnych czarnych kształtek

Żeliwo jest materiałem, z którego wykonywane są czarne kształtki. Jest to stop żelaza z węglem. Stop ten jako składnik podstawowy zawiera co najmniej 2-4% grafitu lub w postaci cementu lub inne pierwiastki stopowe tj. : Si, S, Mn, Mo, P, Cr, Cu lub inne. Zadaniem tych pierwiastków stopowych jest polepszenie właściwości wytrzymałościowych. Do największych zalet żeliwa zalicza się to, że przede wszystkim charakteryzuje się niewielkim skurczem odlewniczym, łatwością wypełnienia form. Atutem jest także niska temperatura topnienia oraz niski koszt produkcji.

Żeliwo po zastygnięciu posiada wysoki stopień obrabialności. Warto wspomnieć także o tym, że żeliwo ciągliwe czarne posiada jednorodną strukturę w całym przekroju odlewu, kształtki czarne są szczelne i odporne na wysokie ciśnienia. To właśnie ze względu na te właściwości kształtki czarne żeliwne należą do najpowszechniejszych stosowanych podczas budowy i serwisu instalacji. Te żeliwne kształtki nadają się do wykonania oraz serwisu układów zamkniętych, np., w instalacjach grzewczych. Do kontaktu z wodą wykorzystywane są natomiast kształtki ocynkowane.

Gdzie najkorzystniej jest kupić czarne kształtki hydrauliczne?

Chociaż z pozoru kształtki czarne z żeliwa ciągliwego od różnych producentów wyglądają podobnie. To jednak korzystniej jest postawić na te złączki, które pochodzą tylko od sprawdzonych i znanych producentów. W ofercie sklepu hydraulicznego Proterm z Bydgoszczy znajduje się ich spory wybór. Sklep oferuje nie tylko dużą różnorodność produktową, ale także szybką realizację zamówień oraz niskie koszty transportu.

Jeden komentarz do “Najważniejsze zastosowania czarnych kształtek hydraulicznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem + 2 =

pomoc drogowa Wcześniejszy wpis: Najlepsza pomoc drogowa w mieście!
bateria umywalkowa Następny wpis: Grohe eurosmart – Poznaj prestiżową serię baterii umywalkowych od Grohe!