Instalacja wodna jest jedną z najpopularniejszych oraz podstawowych instalacji w każdym domu czy mieszkaniu. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie zaprojektowanie i rozmieszczenie elementów instalacji wodnej w domu oraz montaż takiej instalacji. Przed rozpoczęciem prac związanych z montażem instalacji wodnej w domu krok po kroku, warto wykonać projekt sieci wodociągowej i zawrzeć w nim wszystkie elementy instalacji wodnej, których zadaniem jest doprowadzenie wody do poszczególnych punktów poboru.

Instalacja hydrauliczna – charakterystyka

Przeważnie punkty poboru montowane są w łazienkach, toaletach, w kuchni, pralni, ewentualnie w pomieszczeniu gospodarczym czy garażu, a także na zewnątrz domu. W projektowaniu instalacji warto zawrzeć schemat instalacji wodnej w domu oraz takie informacje jak poprowadzić rury z ciepłą wodą oraz informacje o rozmieszczeniu wszystkich punktów poboru wody. W skład instalacji wodnej w mieszkaniu wchodzą wszelkiego rodzaju kształtki, które mają wpływ na kształt instalacji wodnej.

Ważne jest, aby wszystkie poszczególne elementy instalacji podłączyć we właściwy sposób. Aby właściwie podłączyć rury z wodą oraz armaturę wodną konieczne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy. Dlatego też warto wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej zlecić firmom, które zajmują się tego typu usługami jak na przykład Proterm.info.pl, aby mieć pewność, co do szczelności oraz trwałości wszystkich elementów instalacji. Właściwie położona instalacja wodna w domu może uchronić nas przed kosztownymi remontami w przypadku jakiejkolwiek awarii instalacji lub zalaniem domu.

hydraulika

Z czego składa się instalacja hydrauliczna w domu?

Na instalację wodną obiektu składają się przede wszystkim rury za pomocą, których zimna i ciepła woda jest w odpowiedni sposób rozprowadzana po obiekcie, przy odpowiednim ciśnieniu oraz z zachowaniem jej najwyższej jakości. Rury należy prowadzić najkrótszą drogą, bez niepotrzebnych załamań. Stosuje się dwa podstawowe sposoby rozprowadzenia instalacji wodnej. W pierwszym przypadku od przyłącza wody biegnie przewód główny pionowy, który doprowadza wodę na poszczególne kondygnacje. Od pionu odchodzi poziome odgałęzienie, a od niego – podejścia do baterii itp. W tym wariancie stosuje się rury twarde, łączone za pomocą złączek.

W drugim systemie stosuje się tzw. rozdzielacze (na każdej kondygnacji). Od rozdzielacza biegną osobne rury do każdego punktu poboru wody. Do tego rodzaju instalacji wykorzystuje się rury gięte, wykonane z miękkich materiałów.

Prawidłowe wykonanie instalacji hydraulicznej

Aby właściwie wykonać instalacje dla wody zimnej jak i ciepłej konieczne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy. Planując instalacje hydrauliczną warto pamiętać, że rury z ciepłą wodą muszą się znajdować nad tymi z wodą zimną w odległości, co najmniej 10 cm, a cała instalacja wodna poniżej przewodów elektrycznych i gazowych. Domową instalację wodociągową można wykonać z rur metalowych (rur miedzianych lub rur stalowych) lub z tworzyw sztucznych.

Miedź zapobiega rozwojowi bakterii oraz nie wpływa na zmianę smaku ani zapachu wody. Dlatego też jest idealnym materiałem do zastosowania w instalacji wodnej w domu. Rury z tworzyw sztucznych są lekkie, łatwe w obróbce, montażu i łączeniu, odporne na osady kamienne i korozję. Jednak tworzywa sztuczne starzeją się oraz mają też różną odporność na temperaturę. Każda instalacja wodna powinna również być wyposażona w zawory, dzięki którym możliwe jest zamknięcie jednego odcinka rury i obiegu wody w danej części instalacji np. w przypadku awarii instalacji.

Instalacja miedziana – zalety

Warto wiedzieć, że instalacja miedziana dzięki swoim właściwością może również być wykorzystywana do instalacji wody pitnej. To ile kosztuje instalacja wodna zależy od wielu czynników. Koszt instalacji wodnej w dużej mierze zależy od rodzaju rur oraz ilości punktów poboru wody. Miedziane rury są droższe, jednak są lepszym rozwiązaniem, dzięki swoim właściwością do zastosowania w przypadku instalacji ciepłej wody użytkowej. Rury do instalacji ciepłej i zimnej wody powinny być dobrane pod dany projekt budynku, aby mieć pewność, co do właściwie funkcjonującej instalacji wodnej. W przypadku rur z tworzywa sztucznego koszt instalacji będzie niższy. Właściwie wykonana instalacja wodna w domu jednorodzinnym lub wielorodzinnym zwiększa komfort życia oraz daje gwarancje długiej bezawaryjnej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście + 3 =

krawężnik Wcześniejszy wpis: Na co nie zwracasz uwagi a powinieneś – jak wysokie powinny być krawężniki?
Następny wpis: Jakie ubranka kupujemy dla niemowlaka?