Ugryzienia pluskwy, mówiąc eufemistycznie, nie należą do najprzyjemniejszych. Co gorsza, wcale nie jest o nie trudno. Wbrew pozorom mogą zaatakować nas nie tylko w miejscach publicznych, ale też we własnym domu. Warto więc dowiedzieć się jak wyglądają pluskwy, jak rozpoznać ich obecność oraz jak wygląda zwalczanie pluskiew.

Czy masz pluskwy w domu?

O tym, że w naszym domu zagnieździły się te owady, często dowiadujemy się dopiero, gdy zaobserwujemy ukąszenie pluskwy. Najczęściej jest czerwonka kropka lub plamka przypominająca nieco ugryzienie komara, która z czasem przeradza się w bąbel lub grudkę. Pluskwy chowają się przede wszystkim w kanapach, fotelach i innych trudno dostępnych miejscach – po zaobserwowaniu ugryzień na ciele warto więc je przeszukać. O tym, że konieczna będzie dezynsekcja insektów świadczą również znajdowane martwe pluskwy oraz odchody pluskiew.

Jak wygląda pluskwa?

Jaja pluskwy trudno jest znaleźć – znajdują się w tym samych miejscach, w których bytują te owady. Jaja, które składa pluskwa łóżkowa mają wielkość około 1 milimetra i są beżowo-czerwone. Dorosłe pluskwy są zaś brązowe i mają budowę charakterystyczną dla wszystkich pluskwiaków. Samice pluskwy są większe od samców.

Skąd biorą się pluskwy domowe?

Jak się okazuje, pluskwy mogą pojawić się nie tylko w domach, których mieszkańcy są na bakier z czystością. Owady często są po prostu przynoszone wraz z używaną odzieżą lub meblami. Można też przynieść je w ubraniach lub torbie podróżnej – np. z pociągu. Najczęstsze źródła pluskiew, poza używanymi przedmiotami, to właśnie środki komunikacji publicznej, hotele, kempingi itp.

Jakie skutki może mieć obecność pluskiew?

Chociaż ugryzieniu pluskwy towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości, musimy uspokoić czytelników zastanawiających się nad tym, czy pluskwy przenoszą choroby. Nie ma żadnych dowodów na to, by pluskwy kiedykolwiek przeniosły bakterie lub wirusy odpowiedzialne za rozwój chorób. Ukąszenia powodowane przez pluskwy są jednak na tyle bolesne, że po stwierdzeniu ich obecności powinniśmy jak najszybciej zdecydować się na zwalczanie pluskwy domowej.

Jak się jej pozbyć pluskiew?

Kwestia zwalczania pluskiew jest dużo bardziej skomplikowana, niż może się wydawać. Domowe sposoby, takie jak rozsypywanie goździków, są całkowicie nieskuteczne. Decydując się na nie, tracimy tylko czas. By na dobre pozbyć się tych owadów, należy zdecydować się na profesjonalne metody, takie jak wymrażanie pluskiew, opryski z użyciem odpowiednio dobranych środków chemicznych oraz zamgławianie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć − pięć =

Wcześniejszy wpis: Jak elegancko nakryć do stołu?
Następny wpis: Rowery elektryczne – hit czy kolejny gadżet?