Cegła to materiał wykończeniowy, który od kilku lat triumfalnie powraca do mieszkań i domów. Ceglana ściana to jeden z najmocniejszych trendów w dekoracji wnętrz, świetnie prezentują się również ceglane podłogi. Oczywiście, w niewielu budynkach jest możliwość odsłonięcia pięknej starej cegły. Na szczęście obecnie łatwo dostępne są płytki ceglane. Czy jednak to rozwiązanie sprawdzi się przy wykończeniu podłogi?

Jakie właściwości ma cegła?

Płytki ceglane przeznaczone do wykańczania podłóg stanowią bardzo dobrą alternatywę dla zwykłych płytek ceramicznych i cementowych. Są odporne na działanie czynników takich jak zmienna temperatura czy promieniowanie słoneczne, dlatego można stosować je uniwersalnie, do wewnątrz i na zewnątrz. Dobre właściwości termiczne płytek ceglanych sprawiają, że można stosować je również na ogrzewanie podłogowe. Cegła to solidny materiał, odporny na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Jej dodatkową zaletą jest fakt, że w bardzo małym stopniu pochłania wilgoć.

W jakich pomieszczeniach sprawdzą się płytki ceglane

Płytki ceglane to rodzaj wykończenia, który sprawdzi się w najtrudniejszych warunkach, dlatego świetnie nadaje się do najbardziej wymagających pomieszczeń. Ceglane płytki idealnie spiszą się wszędzie tam, gdzie podłoga może być narażona na wilgoć i zabrudzenia. Nie pochłaniają wody, dlatego są polecane zwłaszcza do łazienek i kuchni. Ich odporność sprawia, że mogą być położone w korytarzu, czyli miejscu, w którym podłoga jest intensywnie eksploatowana przez domowników i szybko ulega zniszczeniu. Płytki ceglane nadają się także do wykończenia tarasów – w odróżnieniu od zwykłej cegły, nie będą się kruszyć.

Do jakiego stylu pasują płytki ceglane?

Płytki ceglane sprawdzą się w różnej stylistyce. Miłośnicy stylu loftowego, zamiast zastanawiać się, jak wykorzystać stare cegły (co może być trudne technologicznie), mogą dopełnić industrialną aranżację podłogą z płytek ceglanych. Podłoga z klasyczną czerwoną cegłą, lub lekko postarzaną, sprawdzi się m.in. w loftowej łazience i kuchni z charakterem. Płytki-cegły bielone będą znakomicie pasować do wnętrz skandynawskich. Ceglana podłoga w kuchni czy korytarzu będzie dopełniać dom w stylu rustykalnym i prowansalskim, tworząc spójną kompozycję z drewnianymi meblami. Wykończenie z cegły daje wrażenie zakorzenienia w tradycji i bliskości z naturą

Płytki ceglane – rodzaj i sposób układania

Płytki ceglane na podłogę są dostępne w bardzo różnorodnym wykończeniu i formatach. Od tradycyjnej czerwonej cegły, przez jaśniejsze tony ochry, cegłę pobielaną i imitującą prawdziwą starą, nadgryzioną zębem czasu cegłę. Sama płytka to nie wszystko. Pożądany efekt końcowy we wnętrzu można uzyskać stosując różne sposoby układania cegieł – w równych rzędach, na mijankę czy w jodełkę. Na finalny rezultat wpłynie też to, czy zostanie zastosowana jasna czy ciemna zaprawa.

Drugie życie starej cegły

Płytki podłogowe ceglane to najlepszy sposób, aby wprowadzić do swojego domu tradycję. Są pozyskiwane ze starej cegły z historią. To rozwiązanie, które pozwala wyrazić swój styl i jednocześnie przywrócić blask szlachetnego materiału, ratując go przed zniszczeniem. Nadają wnętrzu unikalnego charakteru i jasno komunikują, że jego mieszkańcy szanują to co dawne, odsłaniając jego nowe oblicze. Taki pomysł na to, jak wykorzystać stare cegły, idealnie wpisuje się we współczesny styl życia – to sposób na to, aby nie marnować dobrego materiału i wykorzystać go ponownie.

Jeden komentarz do “Czy płytki ceglane na podłogę to dobry pomysł?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 + 12 =

wyroby skórzane Wcześniejszy wpis: Craftpoint – sklep zrodzony z pasji
Następny wpis: Gdzie powinno stać biurko, aby wygodnie się pracowało?