Nadchodzący 2024 rok stawia przed księgowością sporo nowych wyzwań. Już teraz wiadomo, że duży wpływ na pracę w biurach rachunkowych i działach kadr będzie miał Krajowy System e-Faktur. Wciąż jest również sporo niewiadomych – od kolejnych poprawek Polskiego Ładu, aż po zmiany w podatkach. Sprawdź, jakie zmiany czekają na biura rachunkowe i ich pracowników w nowym roku!

KSeF – największe wyzwanie wśród księgowych

Obowiązek wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur dla polskich podatników VAT wchodzi w życie od połowy 2024 roku. Jego rolą jest możliwość wystawienia i udostępnienia ustrukturyzowanych faktur. Cały proces odbywa się w dedykowanym programie, który udostępni Ministerstwo Finansów oraz firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania komercyjnego. Zadaniem Krajowego Systemu e-Faktur ma być wyeliminowanie konieczności drukowania, przechowywania i wysyłania faktur papierowych. Według planów ma to oszczędzić czas i zmniejszyć koszty. Poprawie ma ulec również sam przepływ faktur między wystawcą, a nabywcą. Krócej trzeba będzie czekać na zwrot podatku VAT – obecnie to maksymalnie 60 dni, w przyszłości czas ma się zmniejszyć do 40. Ustawodawca przewidział również wysokie kary za niewystawienie lub nieprzekazanie e-faktury do KSeF, które mogą być wartością równą 100% kwoty podatku VAT. Warto zapewnić księgowym odpowiednie szkolenia z obsługi nowego systemu, a także wsparcie dla klientów. Jeżeli szukasz biura rachunkowego, które zagwarantuje Twojej firmie pełne wsparcie – prowadzenie ksiąg, ewidencję i zajmie się przygotowaniem sprawozdań, to warto postawić na Anavo (https://anavo-ksiegowosc.pl/). Dzięki współpracy z profesjonalistami obsługa księgowa będzie zawsze na najwyższym poziomie.

Co jeszcze czeka na księgowych w 2024 roku?

W przyszłym roku zmianie ma ulec kwota wolna od podatku, która obecnie wynosi 30 000 zł. Według złożonego projektu, ma się zwiększyć do 60 000 zł. Taka rewolucja spowoduje zmianę sposobów naliczania wynagrodzeń dla pracowników. Nowy rok to również nowe limity – tak zwany „mały podatnik” nie będzie mógł przekroczyć kwoty przychodu ze sprzedaży wraz z VAT równej 2 000 000  euro czyli zgodnie z kursem z 1.10.2023 – 9.218.000 zł. Przedsiębiorcy, którzy przekroczą ten limit będą mieli prowadzić księgi rachunkowe. Z kolei limit jednorazowych odpisów amortyzacyjnych to 230 000 zł.

W obliczu nadchodzących i zapowiedzianych zmian ważne jest odpowiednie wsparcie biura rachunkowego. Dzięki temu ścieżka biurokracji będzie znacznie prostsza i bardziej rozumiała. Doświadczony księgowy lub księgowa odpowie na wszystkie pytania, a także na bieżąco pomoże Ci przejść przez wdrożenie KSeF w firmie. Postaw na współpracę opartą na partnerstwie w biznesie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × dwa =

Wcześniejszy wpis: Jak wybierać i użytkować filtry powietrza w istalacjach sprężonego powietrza
Następny wpis: Co oferuje polski producent myjni bezdotykowych?