Sprężyny zawieszenia to ważne elementy obecne w niemal każdym współczesnym samochodzie osobowym. Jak wiele innych części ulegają one jednak z czasem awarii i konieczna jest ich wymiana. Skąd jednak wiedzieć, że mamy do czynienia z pęknięciem sprężyny zawieszenia i czy kiedy zdiagnozujemy tę usterkę, możemy nadal bezpiecznie poruszać się po drogach?

Rola i działanie sprężyn zawieszenia

Nowoczesne układy zawieszenia w samochodach osobowych zapewniają bardzo wysoki komfort jazdy oraz optymalne prowadzenie. Składają się one z wielu elementów i tylko w momencie, kiedy każdy z nich pracuje prawidłowo, możliwe jest odpowiednie spełnianie wszystkich zadań układu. Jednymi z ważnych elementów, które odpowiadają między innymi za tłumienie drgań, są sprężyny zawieszenia. Części te są wykorzystywane obecnie przez niemal każde auto osobowe – zarówno na przedniej, jak i na tylnej osi. Choć sprężyny zawieszenia są bardzo mocne, to intensywna eksploatacja, w tym między innymi jazda po nierównych drogach czy też przewożenie ciężkich ładunków, może spowodować ich uszkodzenie.

Jak rozpoznać, że sprężyna zawieszenia jest uszkodzona?

Zbyt mocne obciążenie pojazdu lub najechanie na nierówność może sprawić, że sprężyna zawieszenia pęknie. Usterka ta będzie odczuwalna już od momentu jej wystąpienia, ale niektórzy kierowcy mogą nie być w stanie ustalić, co jest przyczyną problemów. Charakterystycznymi objawami, które świadczą o tym, że mamy do czynienia z pękniętą sprężyną zawieszenia, jest przede wszystkim występujące w trakcie jazdy stukanie dobiegające z okolicy koła. Awarię można zwykle zlokalizować także w momencie, gdy pojazd się nie porusza. Po pęknięciu sprężyny zawieszenia prześwity po jednej stronie auta będą niższe. Można więc wtedy zauważyć, że pojazd, mimo że stoi na równej nawierzchni, jest ustawiony krzywo i nienaturalnie.

Czy jazda z uszkodzoną sprężyną zawieszenia jest możliwa?

Choć pęknięte sprężyny zawieszenia mogą bardzo negatywnie wpływać na bezpieczeństwo jazdy, to usterka ta nie sprawia zwykle, że samochód jest unieruchomiony. Świadczyć może o tym fakt, że niektórzy kierowcy przez długi czas eksploatują pojazd nie wiedząc, że element ten uległ awarii. Jeżeli jednak dowiemy się, że sprężyna zawieszenia w naszym aucie nie jest sprawna, powinniśmy jak najszybciej ją wymienić na wysokiej jakości nowy element – podzespoły sprawdzonych producentów znaleźć można na https://www.ucando.pl/k/sprezyny-zawieszenia/U0302. Należy także pamiętać, że sprężyny zawsze wymienia się parami. Dalsza jazda z niesprawnym zawieszeniem będzie obarczona dużym ryzykiem. Pogorszyć się bowiem może prowadzenie auta, a jego droga hamowania ulegnie wydłużeniu.

Aby zapewnić sobie wysoki komfort jazdy, dobre prowadzenie auta i pewność, że kolejna wymiana nie będzie szybko wymagana, warto zadbać o to, by nowe sprężyny zawieszenia były jak najlepiej wykonane. Zarówno te, jak i inne wysokiej jakości podzespoły kupić można w sklepie internetowym Ucando.pl. Dzięki dostępnej tam wyszukiwarce zyskamy także pewność, że zakupiony podzespół będzie idealnie dopasowany do danego modelu i wersji auta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem − 4 =

Wcześniejszy wpis: Tatuaże motyle i inne wzory tatuaży dla dzieci – jaki wybrać?
Następny wpis: Stół rozkładany z krzesłami dlaczego warto go mieć?