Beton to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Jest bardzo twardy i oferuje niezwykłą stabilność. To jednak sprawia pewne problemy, gdy trzeba np. wywiercić w nim dziurę. Jakie są metody wiercenia w betonie i dlaczego technika diamentowa to najlepsza z nich?

Jakie są metody wiercenia w betonie?

Wiercenie w betonie najczęściej wykonuje się przy wykorzystaniu jednej z dwóch metod. Do wyboru mamy sposób udarowy lub obrotowy. W przypadku na przykład wywiercania dziur w ścianie do użytku domowego częściej korzysta się z metody udarowej.

Do tego potrzebna jest specjalna wiertarka z udarem pneumatycznym lub mechanicznym. Skuteczniejsza jest pierwsza opcja, gdyż pneumatyczny udar samodzielnie generuje siłę nacisku odpowiednią do przełamania betonu. W przypadku wiertarek z udarem mechanicznym nie obędzie się bez zaangażowania siły własnych mięśni. Wiercenie udarowe ma jednak pewne wady. Generuje dużo hałasu, urobku, pyłu, a także stwarza ryzyko powstania pęknięć w ścianie.

Metoda obrotowa stosowana jest przy wierceniu większych otworów np. w branży budowlanej. Do niej wykorzystuje się specjalny świder w przypadku wiercenia pełno-obrotowego lub koronkę przy wierceniu rdzeniowym. Mniej pyłu i urobku generuje druga opcja. Wszystko przez to, że w ten sposób dosłownie wyjmuje się spory krąg betonu, tnąc jedynie jego obwód.

Dlaczego technika diamentowa dominuje wśród metod wiercenia w betonie?

Wiercenie w betonie tradycyjnymi narzędziami potrafi być bardzo problematyczne. To niezwykle twardy materiał, który nie ma problemu z tym, by szybko je stępić. Rozwiązaniem tego problemu jest technika diamentowa. Co kryje się pod tą nazwą? W ten sposób określamy narzędzia do obróbki betonu, które stworzono z udziałem diamentowego pyłu.

Diament to najtwardszy naturalnie występujący materiał. Z tego powodu dodanie go do narzędzi do obróbki betonu znacznie zwiększa ich skuteczność. Dodatkowo wydłuża ich żywotność, które dzięki niemu tak szybko się nie tępią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście − sześć =

Wcześniejszy wpis: Kwiatowa oprawa ślubu — jakie kwiaty na wiosnę będą najpiękniejsze?
Następny wpis: 5 powodów, dla których warto dobrać odpowiednie dywaniki samochodowe do Citroena