Wybór wkrętarki do domowego lub firmowego warsztatu nie jest łatwy. Wymaga on nie tylko znajomości własnych potrzeb, lecz również dopasowania do nich cech i parametrów sprzętu. Podpowiadamy, jak wybrać wkrętarkę, która sprawdzi się w warsztacie.

Wkrętarka czy wiertarko-wkrętarka?

Osoby planujące zakup wkrętarki do domowego lub profesjonalnego warsztatu często zastanawiają się, co będzie lepszym wyborem — klasyczna wkrętarka, czy może wiertarko-wkrętarka? Oba te rozwiązania mają swoje zalety i wady. Zwykłe wkrętarki nie pozwalają użytkownikowi na wiercenie otworów w różnych materiałach. Z ich pomocą można jednie umieszczać wkręty w już wywierconych dziurach lub je stamtąd usuwać. Klasyczne wkrętarki będą dobrym urządzeniem dla tych, którym najbardziej zależy na jak najlepszych parametrach sprzętu, nie zaś na jego uniwersalności czy mobilności.

Wiertarko-wkrętarki to z kolei alternatywa dla tradycyjnych wkrętarek, która będzie odpowiadać potrzebom osób poszukujących możliwie lekkich i mobilnych, a przy tym maksymalnie funkcjonalnych narzędzi. Parametry klasycznych modeli 2w1 umożliwiają wygodną i sprawną naprawę prostych usterek, skręcanie i rozkręcanie domowych mebli czy proste prace wykończeniowe. Najbardziej funkcjonalne są modele 3w1, czyli wiertarko-wkrętarki wyposażone w udar — specjalny tryb pracy wiertła, pozwalający na wykonywanie otworów nawet w bardzo twardych materiałach.

Cechy i parametry wkrętarek — na co zwrócić uwagę?

Różnorodność dostępnych na rynku modeli wkrętarek zdecydowanie nie ułatwia wyboru. Warto więc wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne modele i jak określone parametry wpływają na komfort pracy z urządzeniem.

Pochodzenie

Rynek pełen jest narzędzi pochodzących z ofert najróżniejszych producentów. Niestety, nie wszyscy z nich mogą pochwalić się dobrą opinią na temat swoich produktów. Aby uniknąć rozczarowania, warto wybierać sprzęt z asortymentów marek powszechnie rozpoznawalnych i cenionych za jakość wykonania oraz parametry. Wkrętarka Makita, Bosch czy DeWalt to niemal zawsze dobry wybór. Produkty tych marek znajdziesz na przykład w sklepie Bricoman — sprawdź aktualną ofertę na stronie https://www.bricoman.pl/elektronarzedzia/elektronarzedzia-akumulatorowe/wiertarko-wkretarki?aval=available

Napięcie

Napięcie to niezwykle istotny parametr, ściśle związany z mocą pracy danego urządzenia. Im wyższe, tym trudniejsze zadania można wykonać z jego użyciem. Wkrętarki o niskim napięciu, wynoszącym do 10 V, sprawdzą się przede wszystkim w prostych pracach domowych, jednak mogą nie być wystarczające nawet dla majsterkowiczów-amatorów. Do domowego warsztatu warto wybierać modele o napięciu między 10 a 18 V. Wkrętarki o napięciu wyższym od 18 V to z kolei egzemplarze dedykowane profesjonalistom, poszukującym narzędzia do wymagających prac.

Typ zasilania

Pod względem typu zasilania wkrętarki podzielić można na dwa rodzaje: sieciowe i akumulatorowe. Te pierwsze wymagają stałego podłączenia przewodu do gniazdka elektrycznego. Drugie zaś wyposażone są we wpinany akumulator, który zasila urządzenie bez konieczności korzystania z kabla. W porównaniu do modeli sieciowych akumulatorowe wkrętarki zapewniają lepszą mobilność i komfort pracy. Należy jednak pamiętać o ich ładowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia + czternaście =

Jaki skup samochodów polecają Bydgoszczanie? Wcześniejszy wpis: Jaki skup samochodów polecają Bydgoszczanie?
Następny wpis: Najważniejsze zalety smartfonów marki Samsung