Zdolność kredytowa to jedna z najważniejszych kwestii, którą banki biorą pod uwagę przed przyznaniem firmie kredytu. W ramach jej oceny uwzględniane są takie kwestie, jak struktura kapitałowa, perspektywy branży czy też wiarygodność kredytowa przedsiębiorstwa, ale także jego sytuacja i historia finansowa, wyniki finansowe oraz obciążenie długami. W przypadku, gdy firma posiada przeterminowane płatności lub ma problem z uregulowaniem zaległych zobowiązań, uzyskanie finansowania może być znacznie utrudnione. Czy jednak jej zadłużenie rzeczywiście przekreśla szansę na zdobycie kredytu?

Czy banki przyznają pożyczkę zadłużonym przedsiębiorstwom?

Należy już na początku zaznaczyć, że pojęcie długu jest dość szerokie i nie ogranicza się wyłącznie do nieterminowej spłaty zobowiązań. Bank może uznać Twoją firmę za dłużnika nawet wtedy, gdy jesteś w trakcie spłacania pożyczki, wziąłeś auto w leasingu bądź gdy posiadasz kartę kredytową i może uwzględnić to podczas podejmowania decyzji o przyznaniu bądź odrzuceniu finansowania.

To, czy bank przyzna zadłużonej firmie kredyt, zależy od kilku czynników. Pod uwagę brane są przede wszystkim jej dochody oraz historia w KRD. Jeżeli przedsiębiorstwo generuje duże zyski, a jego zadłużenie nie jest związane z zaleganiem ze spłatą zobowiązań, wniosek o pożyczkę prawdopodobnie nie zostanie odrzucony. Jeśli jednak działalność gospodarcza wykazuje straty, a jej zadłużenie wynika z nieterminowego regulowania płatności bądź też uchylania się od spłaty, nie może liczyć na wsparcie finansowe od banku.

Gdzie zadłużona firma może zdobyć finansowanie?

Warto pamiętać, że banki to nie jedyne miejsca, które udzielają finansowania przedsiębiorstwom. Produkty finansowe oferują także niektóre pożyczkowe firmy pozabankowe (https://ftfund.pl/). Stawiają one swoim klientom znacznie mniej surowe warunki przyznania pożyczki, wymagają również dopełnienia minimalnej ilości formalności. Przykładowo, w FT Fund jedyne dokumenty, które należy przedstawić, aby otrzymać finansowanie, to wypełniony wniosek o pożyczkę oraz akt własności nieruchomości – to właśnie nieruchomość (dom, mieszkanie, działka, lokal usługowy) jest bowiem zabezpieczeniem kredytu. Firma ta nie sprawdza również baz dłużników ani nie bada zdolności kredytowej, dzięki czemu z jej usług skorzystać mogą nawet firmy zadłużone, generujące więcej strat niż zysków.

Dodatkową zaletą korzystania z usług firm pożyczkowych jest również szybki proces rozpatrywania wniosku o finansowanie. Decyzję można otrzymać nawet w przeciągu 24 godzin, a pieniądze – w ciągu kilku dni. Jeżeli więc pilnie potrzebujesz środków finansowych na rozwój działalności gospodarczej czy też spłatę wierzycieli, pożyczka pozabankowa będzie najlepszym rozwiązaniem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 1 =

Wcześniejszy wpis: Rekuperacja Gdańsk: Nowoczesne Rozwiązania dla Twojego Domu
Następny wpis: Dlaczego warto stosować nawozy do roślin?